Jsou "škodlivé" látky v kosmetice skutečnou hrozbou, nebo jen nafouknutou bublinou?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jsou "škodlivé" látky v kosmetice skutečnou hrozbou, nebo jen nafouknutou bublinou?
Image by KamranAydinov on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pečující a dekorativní kosmetiku používá vysoké procento lidí každý den.
  • Téma “škodlivých látek” v kosmetice je tématem mnoha internetových článků – ne vždy jsou však uvedené informace zcela relevantní.
  • Regulace a legislativa jednotlivých států i Evropské unie je v tomto ohledu velmi vyspělá, zejména lidé trpící kožním onemocněním nebo citlivou pokožkou by se však měli mít při výběru kosmetiky na pozoru.

Zajímáte se o složení své kosmetiky? V četných diskuzích lze narazit na látky, na něž “byste si měli dát pozor”, například parabeny či ftaláty. Tento článek vysvětlí důvody jejich výskytu v kosmetice i přesný popis toho, jak to s nimi vlastně je a zda je jejich démonizace na místě či ne! 

Jedná se o zásadní problém?

Problematika “dráždivých”  látek v kosmetice je významným tématem, které se může potenciálně dotýkat spotřebitelů a  také  životního prostředí. Mnoho běžně používaných látek v kosmetických výrobcích, jako jsou parabeny, ftaláty a formaldehyd, je frekventovaně (a někdy také neoprávněně) spojováno s různými zdravotními problémy, nejčastěji v podobě kožních reakcí, ekzému, lupénky ale také narušení hormonálních funkcí atd.

Nárůst povědomí spotřebitelů o obsahu kosmetických produktů vedl k tlaku na daný průmysl pro přijetí opatření ke snížení používání těchto látek a zdokonalení transparentnosti ohledně jejich složení. Regulační orgány v mnoha zemích provádějí pravidelné kontroly a přijímají opatření k co možná nejpřijatelnějšímu složení z hlediska kvality daných produktů (v Evropské unii nelze legálně prodávat jakoukoli toxickou kosmetiku) – přesto existují určité výzvy v podobě zvýšené pozornosti u  konkrétních látek, které mohou mít negativní dopady na jedince s například citlivou pletí nebo již existujícím kožním onemocněním.

Je proto vždy na místě podívat se na složení toho, co kupujete, popřípadě se porozhlédnout po šetrnější alternativě. Užitečným pomocníkem pak mohou být různé aplikace (Wewell či INCI beauty), které vám během několika sekund ověří složení a upozorní na možné potenciálně dráždivé látky. Na prvním místě by ale vždy měla být konzultace s lékařem či dermatologem.

Často probírané látky (a jak to s nimi je?)

Znovu připomínáme, že tyto látky či sloučeniny nejsou v koncentracích běžně se vyskytujících v produktech zdraví nebezpečné. Mohou mít svá rizika zejména používání přesahujícím doporučení výrobce,  či u lidí se specifickými onemocněními či  citlivou pletí.

  • Parabeny: skupina chemických látek s konzervační funkcí, běžně využívaných nejen v kosmetice, ale také u farmaceutických výrobků. Parabeny, jako jsou methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben a heptylparaben, se synteticky vyrábějí esterifikací kyseliny para‑hydroxybenzoové s alkoholy, jako je methanol nebo ethanol a přidávají se do výrobků za účelem zábrany množení škodlivých bakterií a plísní a tím prodloužily tak jejich trvanlivost. Některé studie (především na zvířatech) poukazují na jejich možnou interakci s estrogenovými receptory, případně i riziko zvýšeného rozvoje některých nádorových onemocnění. Studie založené na pozorování osob exponovaných parabenům však ve většině případů tyto teorie prozatím nepotvrzují a upozorňují na to, že signální dráhy v organismu jsou natolik komplexní, že v současnosti není dostatek důkazů k prokázání škodlivost parabenů. Závěry studií také ukazují, že pro zdravé osoby mají parabeny případně jen malý dráždivý potenciál, a případy reakcí jsou většinou zaznamenány u osob s již vzniklým kožním onemocněním. 
  • Ftaláty: chemické sloučeniny, které se používají především jako změkčovadla pro zvýšení pružnosti, průhlednosti, trvanlivosti a životnosti plastů. Tyto bezbarvé, olejovité kapaliny bez zápachu se široce používají v různých spotřebitelských výrobcích, včetně kosmetiky, vůní, barev či obalů potravin. Tato skupina vyvolává obavy především z hlediska ovlivnění reprodukčního systému. Existují důkazy, že ftaláty mohou hrát roli také při rozvoji některých chronických onemocnění. Nutno však poznamenat, že studie se zabývají zejména jejich expozici z obalových materiálů a následným pozřením. V EU je užití  některých typů sloučenin ze skupiny ftalátů zakázáno, a to jak v oblasti kosmetiky, obalů potravin, tak i např. hraček pro děti. 
  • Formaldehyd: organická sloučenina s ostrým či štiplavým pachem. Běžně se využívá jako dezinfekční činidlo, konzervační látka (u kosmetiky) a jako součást polymerů. Obecně je ovšem klasifikován jako karcinogen, což znamená, že může zvyšovat riziko vzniku nádorových u onemocnění u lidí, kteří jsou mu vystaveni ve vysokých koncentracích nebo opakovaně. Tento efekt je však spojen zejména s inhalací formaldehydu a důkazy vedoucí k podobným závěrům při jeho konzumaci nebo jiných cestách expozice není podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin tak  jednoznačná. Kvůli tomu je v zemích EU množství formaldehydu v obalových materiálech regulováno, a v kosmetických produktech je dokonce jeho užití  zakázáno
  • Sulfáty: mezi něž se řadí sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES). Jedná se o látky používané v kosmetických produktech a čisticích prostředcích především kvůli svým pěnivým vlastnostem a schopnosti odstraňovat nečistoty. Tyto látky jsou nejčastěji přidávány do šamponů, mýdel a zubních past. Jejich neduhem je to, že mohou pro některé lidi působit dráždivě a způsobit podráždění kůže a vysoušení vlasů, zejména u lidí s citlivou pokožkou nebo již existujícím kožním onemocnění. 
  • Čím podpořit zdraví vaší pleti z hlediska potravin se dozvíte v článku 5 potravin pro krásnou pleť!

Jsou "škodlivé" látky v kosmetice skutečnou hrozbou, nebo jen nafouknutou bublinou?

Jak poznat výrobek s “přidanou hodnotou”?

  • Certifikace CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika nebo CPK bio): tato certifikace je udělována kosmetickým přípravkům, které prošly certifikací české agentury KEZ, o.p.s. (akreditovaná kontrolní a certifikační organizace, která zajišťuje odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství), a splňují interní pravidla této agentury.
  • Fair trade produkty: Produkty označené pod pojmem “fair trade” podporují výrobce v zemích třetího světa a propagují udržitelný rozvoj. Tyto produkty zaručují spravedlivé ceny, dodržování sociálních a environmentálních standardů a podporu výrobků z rozvojových zemí. 
  • Leaping bunny: neboli skákající králíček zaručuje, že výrobky nebyly testovány na zvířatech. 
  • Organické produkty: ty obsahují přírodní, organické a rostlinné složky pro minimalizaci expozice syntetickým látkám.
  • Retinolový boom rozebraný do hloubky: co je na tom vlastně pravdy odhaluje článek Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?

Co si z toho vzít? 

Některé z běžně používaných kosmetických produktů mohou obsahovat potenciálně dráždivé látky, jako jsou parabeny, ftaláty nebo sulfáty. Toto téma je často omíláno na nejrůznějších webech, které však často argumentují ne zcela přesvědčivými důkazy, a poukazují i na rizika látek, jejichž použití je v Evropské unii zakázáno. Pravdou je, že bezpečnost kosmetických produktů je v EU na velmi vysoké úrovni, a na pozoru by se tak měli mít zejména lidé s citlivou pletí nebo již existujícími kožním onemocněním. 

Je nicméně na místě soustředit se i na kvalitu kupovaných produktů. Z výše zmíněných látek si pozornost zaslouží zejména ftaláty, které jsou v současnosti předmětem vědeckých výzkumů, a některé prokazatelně rizikové sloučeniny už byly v Evropské unii pro výrobu kosmetiky či obalových materiálů zakázány.

Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Souvislost mezi akné alias "uhráky" a mléčnými výrobky je často skloňovaná. Může někomu pomoci při léčbě akné vyřadit mléčné výrobky ze stravy, nebo máme pachatele hledat jinde?
Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů  - má smysl?
Užívání kolagenu na zlepšení pleti a kloubů - má smysl?
Kolagenové přípravky na nás v poslední době útočí doslova ze všech stran. Má jejich užívání opravdu smysl, nebo se jedná jen o vyhozené peníze?
5 potravin pro krásnou pleť
5 potravin pro krásnou pleť
Trápí vás nekvalitní pleť, akné nebo jiné problémy? Pak věřte, že máte ve své moci toto všechno ovlivnit. Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte těchto 5 potravin.
Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?
Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?
Retinol, jméno, které obvykle slyšíte v lékárně či drogerii. O co se ale vlastně jedná a proč jsou jeho farmakologické účinky tak populární, se dozvíte v tomto článku!
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak se liší přírodní a konvenční kosmetika? Vyhni se nebezpečným látkám a nauč se vybrat kvalitní výrobek
Jak to vlastně s tou kosmetikou je? Když jdeme po ceně, platíme za to rizikem, že obsah produktu může být rizikový. A co přírodní kosmetika, je lepší než ta konvenční? Známe odpovědi!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.