Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Retinol je topickým typem retinoidu, což je všeobecný termín pro deriváty vitaminu A.
  • Je známý svými schopnostmi zlepšit texturu pleti, redukovat jemné rýhy a podporovat léčbu akné.
  • Zároveň podporuje produkci kolagenu, čímž přispívá k udržení hladké pokožky.

Co to vlastně je?

Velice jednoduše, retinol je forma vitaminu A (v tucích rozpustný, nachází se například v mrkvi, špenátu či játrech), hrající klíčovou roli v péči o pleť – jedná se o jednu z nejvíce studovaných a účinných složek (nejen) zmírňující následky stárnutí a akné. Jakto, že má takové účinky? Zaprvé, podporuje obnovu buněk a zvyšuje produkci kolagenu, což vede k vyhlazení jemných linií a vrásek, a zlepšení elasticity pleti. Zadruhé, pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a čistí póry, což vede k redukci akné a zlepšení textury pleti.

V některých případech se ovšem může jednat o příčinu podráždění, zejména u lidí s citlivou pletí, a proto je vhodné s jeho používáním začít postupně. Zároveň je dobré mít na paměti, že příliš častá aplikace nebo nadměrné množství může i odolnější pokožce způsobit podráždění, suchost a loupání. Při jeho aktivním využívání je také na místě myslet na pravidelné nanášení opalovacího krému (retinol jako látka zvyšuje citlivost na sluneční záření) a hydratační péči.

A proč je poslední dobou všude?

Stoupající popularitu retinolu lze zaznamenat všude, od lifestylových časopisů, přes vědecké práce, po sociální sítě dermatologů či influencerů. Je to především díky jeho účinným biochemickým vlastnostem a schopnosti pronikat do hlubších vrstev pokožky. Z chemického hlediska se jedná o derivát vitaminu A  a patří do skupiny retinoidů. Jeho struktura je obdobná jako u retinoidní kyseliny, která je přirozeně přítomná v lidské pokožce. Právě díky této podobnosti je retinol schopen efektivně interagovat s receptory v buňkách pokožky, což vede k aktivaci procesů obnovy buněk a produkci kolagenu.

Klíčovou chemickou vlastností je též jeho schopnost přeměny na aktivní formu kyseliny retinové. Tento proces probíhá v samotné pokožce a umožňuje retinolu vyvolat své anti‑aging a anti‑akné účinky. To ale není zdaleka všechno – retinol působí jako antioxidant. Což znamená, že chrání pokožku před volnými radikály a aktivně přispívá k prevenci předčasného stárnutí.

5 benefitů retinolu

Jak bylo naznačeno výše, retinol je nejvíce přínosný pro vaši pleť. Jaké jsou ale jeho konkrétní přednosti pod lupou?

  1. Redukce vrásek a jemných linek: jelikož retinol podporuje produkci kolagenu a elastinu, efektivně a rychle vyhlazuje vrásky a jemné linky. Jeho pravidelná aplikace tak zlepšuje pevnost a elasticitu pokožky, čímž napomáhá zmírňovat známky stárnutí.
  2. Zlepšení textury pleti: retinol stimuluje buněčnou obnovu a odstraňuje odumřelé kožní buňky, což vede k jemnější a hladší pleti. Tento proces totiž pomáhá redukovat nepravidelnosti povrchu pleti, jako jsou jemné hrubé textury nebo póry.
  3. Boj s akné: dalším benefitem retinolu je to, že čistí póry a reguluje produkci mazu v pokožce. Může tak být významným pomocníkem při minimalizaci stop po akné a zlepšení celkového vzhledu problematické pleti. 
  4. Prevence předčasného stárnutí: tento bod lehce souvisí s tím prvním, ale z trochu jiného hlediska – jakožto antioxidant chrání retinol pokožku před poškozením volnými radikály způsobenými UV zářením a environmentálními faktory. Tím pomáhá chránit pokožku a opět ošetřit známky předčasného stárnutí.
  5. Zlepšení barevné rovnoměrnosti: další výhodou využívání retinolu je jeho schopnost redukovat hyperpigmentaci a pigmentové skvrny tím, že reguluje produkci melaninu v pokožce. To vede k vyváženějšímu odstínu pleti a jasnějšímu vzhledu.
Je retinol opravdu takový klenot při péči o pleť?
obrázek z pixabay.com

Na co si dát pozor

Navzdory tomu, že je retinol tak opěvovaný, je na místě u něj pamatovat na pár zásad, díky nimž se vyhnete zbytečným vedlejším účinkům. Prvním důležitým bodem je postupné zavádění této látky do své skincare rutiny. Jelikož existují různé koncentrace (0,1 %–1 %), bývá pro pleť lepší začít s nižší koncentrací 2–3x týdně a postupně zvyšovat frekvenci i koncentraci. Tím se vaše pokožka snáz adaptuje, navíc minimalizujete riziko podráždění a suchosti pleti, které mohou nastat, pokud na vyšší koncentrace přejdete příliš brzy.

Dalším důležitým bodem, naznačeným výše, je to, že retinol je nutné používat ve spojení s hydratačními produkty a opalovacím krémem s UV filtrem. Jelikož může pokožku poměrně výrazně vysušovat a zvýšit tak její citlivost na sluneční záření, je klíčové zajistit dostatečnou hydrataci (například pomocí různých sér či hutnějších krémů) a ochranu před UV zářením (i během zamračeného počasí a ve vyšších nadmořských výškách). Zároveň tím minimalizujete případné podráždění a zklidníte pokožku. 

V neposlední řadě se vyplatí krémy a séra s retinolem používat pouze na noc. Jeho aktivní složky jsou totiž citlivé na sluneční světlo a na denním světle tak ztrácejí účinnost. 

Kdo by měl u přípravků s retinolem postupovat opatrně?

  • Těhotné a kojící ženy: během těhotenství a kojení by měly ženy minimalizovat používání produktů obsahujících retinol. Existují totiž  obavy ohledně možného negativního vlivu na vývoj plodu a také možného přenosu retinolu do mateřského mléka.
  • Lidé s citlivou pokožkou: lidé s citlivou nebo reaktivní pokožkou by si měli dát obzvlášť pozor. Retinol může u citlivých osob způsobit, zarudnutí a suchost pleti. Zkuste proto vždy začít s tou nejnižší koncentrací a poradit se s dermatologem či jiným odborníkem. 
  • Lidé s dermatitidou nebo rosaceou: tento bod souvisí s předchozím, protože retinol může snadno zhoršit chronická onemocnění pokožky charakterizovaná zánětem a podrážděním, jako jsou dermatitida nebo rosacea. Jeho zařazení tedy opět napřed konzultujte s dermatologem. 
  • Lidé užívající určité léky: existují některé léky, jako jsou retinoidy užívané perorálně k léčbě akné nebo jiných onemocnění, které by neměly být kombinovány s topickým použitím retinolu. 

Co si z toho vzít? 

Retinol je derivátem vitaminu A. Konkrétně se jedná o topický retinoid, který je významný pro péči o pleť díky svým schopnostem zlepšit její texturu, redukovat jemné linky či léčit akné. Tyto zázraky spočívají především v podpoře buněčné obnovy a produkce kolagenu. Při jeho nasazení a následném používání je ovšem potřeba dodržovat všeobecné rady (například si dávat pozor, pokud máte citlivější pleť nebo jej aplikovat pouze na noc) a celou situaci napřed probrat s dermatologem. 

Ledování obličeje: mýtus, nebo babská rada nad zlato?
Ledování obličeje: mýtus, nebo babská rada nad zlato?
Ledování obličeje neboli skin icing je jednou z populárních babských rad. Má snadno a rychle zajišťovat splasknutí otoků, ale třeba také zmírnit projevy akné. V tomto článku se dozvíte další potenciální benefity společně s vědeckým okénkem, zda jsou tyto hypotézy alespoň částečně podpořeny výzkumem.
Obličejová jóga: jak na štíhlejší obličej bez vrásek?
Obličejová jóga: jak na štíhlejší obličej bez vrásek?
Obličejová jóga je jedním z nejnovějších druhů jógových cvičení. Zaměřuje se na posilování obličejových svalů, zlepšuje cirkulaci krve i lymfy. Díky tomu jde o jednoduchou a efektivní cestu zbavení se nateklosti obličeje či zmírnění známek stárnutí. Jak na to, prozradíme v článku.
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
5 potravin pro krásnou pleť
5 potravin pro krásnou pleť
Trápí vás nekvalitní pleť, akné nebo jiné problémy? Pak věřte, že máte ve své moci toto všechno ovlivnit. Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte těchto 5 potravin.
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!