Chronický únavový syndrom (CFS): z únavy až do “nemoci”

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Chronický únavový syndrom (CFS): z únavy až do “nemoci”
Image by master1305 on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Chronický únavový syndrom (CFS) je popisován jako komplikované onemocnění bez jasných příčin.
  • Častěji se objevuje u žen než u mužů ve věku mezi 25. a 50. rokem života.
  • Při léčbě je důležitý její komplexní pohled.

Co je to CFS? 

Chronický únavový syndrom (CFS) je popisován jako onemocnění, které má symptomy neurčitého původu. Jedná se o komplikovanou nemoc, jež je provázena množstvím nespecifických příznaků, nemající konkrétní příčinu. Je charakteristický extrémní únavou, která i přes odpočinek u jedince přetrvává více než 6 měsíců, dále hlubokým vyčerpáním a například i naprostou ztrátou výdrže. Toto onemocnění může trvat i několik let se snesitelným průběhem, avšak může mít i trvale devastující následky. 

Jak moc je chronický únavový syndrom obvyklý? 

Postupem času průzkumy odhalily, že tento syndrom se mnohem více objevuje u žen než u mužů, a to až čtyřnásobně. Jedno z možných vysvětlení, které přichází v úvahu, jsou obecně větší životní nároky, jež jsou na ně kladeny. A to ať už se jedná o mateřskou péči, udržování chodu domácnosti či pracovní povinnosti, všechny tyto aspekty vedou ke vzniku únavy, která v krajních případech může vyústit až v únavový syndrom. Co se týče nejobyvklejšího věku výskytu, není se 100% jistotou určen. Může se objevit u každého bez ohledu na jeho rok života či národnost, avšak nejčastěji se syndrom vyskytuje u jedinců mezi 25. až 50. rokem.

A jak se nejčastěji projevuje?

Jak jsme již uváděli dříve, jedná se o komplexní onemocnění charakterizované obrovskou únavou až vyčerpáním. Dále je možné sledovat tyto příznaky:

  • zvýšená teplota (obvykle nepřesahující 38°C)
  • dlouhodobé bolesti v krku
  • zvětšení a citlivost mízních uzlin
  • bolest svalů a hlavy
  • otoky malých i velkých kloubů
  • porucha spánku 

Také se zajisté mohou  objevit i další neurologické, kognitivní a psychické změny, jako:

  • světloplachost
  • nízká koncentrace
  • poruchy vštípivosti nových vjemů
  • potíže při vybavování
  • neporozumění a neschopnost zapamatovat si čtený text
  • porucha vyjadřování
  • předrážděnost
  • napětí a pocit vnitřního neklidu a úzkosti

Jako poslední je vhodné zmínit, že se můžou vyskytnout i nepříjemné záněty dásní, afty a opary.

 A proč tedy CFS vzniká? 

V aktuální době vědci zkoumají CFS s cílem dopátrat všechny možné příčiny či rizikové a spouštěcí faktory tohoto onemocnění. Dosud však není jasná žádná konkrétní příčina, ale prokázalo se, že nejčastěji vypukne po prodělání infekčního onemocnění. Dalšími nepříznivými aspekty mající vliv mohou být: anestetika, chemikálie, těžké kovy a fyzické trauma. Dle dalších výzkumů je pravděpodobné, že se někteří lidé již narodí s určitou predispozicí, která za přítomnosti rizikových faktorů může vést až ke zrodu CFS

Do rizikových faktorů můžeme zařadit:

  • virové infekce – je vědecky dokázané, že se u některých lidí po prodělání infekce rozvine CFS. Stále se však neví, o které konkrétní viry se jedná.
  • porucha funkce imunitního systému – je předpokládané narušení imunitního systému u lidí s CFS, ale stále není 100%, zda je to ke spuštění syndromu dostatečné.
  • fyzické nebo emocionální trauma – někteří nemocní lidé hovoří o zkušenosti se zraněním, operací či významným emočním zážitkem.
  • hormonální nerovnováha – u některých lidí s CFS byla identifikována abnormální krevní hladina hormonů.
Chronický únavový syndrom (CFS): z únavy až do “nemoci”

Diagnostika CFS

CFS je onemocnění, které se určuje na základě syndromologických kritérií. Neopomenutelnou součástí při diagnostice by měla být i důkladná diferenciální diagnostika. Mezi nejpoužívanější kritéria se řadí Holmesova kritéria pro CFS, jež se skládají z diagnostiky:

Hlavních (velkých) kritérií

  1. Náhle vzniklá únava či snadná unavitelnost až vyčerpanost, dříve se nevyskytující a způsobující více než 50 % snížení předešlé aktivity, trvající déle než 6 měsíců.
  2. Vyloučení jiných patologických stavů, které se mohou vyznačovat nadměrnou únavou a podobnými obtížemi, jakými jsou např: nádorová onemocnění, parazitární nemoci, závislosti, alergie, HIV onemocnění apod.

Symptomových (malých) kritérií

  • Sem spadají např. (dohromady jich je 11): zvýšená teplota, bolesti v krku, citlivost lymfatických uzlin, generalizovaná únava svalů, migrující bolesti kloubů bez otoku apod. 

Fyzikálních kritérií

  • Patří sem tyto 3 hlavní: teplota naměřená v ústech 37,3‑38,6 stupňů Celsia, zánět nosohltanu, citlivé lymfatické uzliny.

Pro konečné stanovení diagnózy CFS podle Holmese musí být splněn jeden z těchto bodů:

  • obě hlavní kritéria, 6 z 11 symptomových a 2 ze 3 fyzikálních kritérií musí být pozitivní.
  • obě hlavní kritéria a 8 z 11 symptomových musí být pozitivní (v tomto případě fyzikální kritéria být pozitivní nemusí).

 A jak lze chronický únavový syndrom léčit?

Protože mluvíme o chronickém stavu, je důležitý komplexní přístup k nemocnému, kam spadá léčba farmakologická a nefarmakologická. Do farmakologické péče řadíme např: antidepresiva, imunologickou léčbu, antibiotika a glukokortikoidy. Na druhou stranu do té nefarmakologické patří např: kognitivně-behaviorální terapie, biofeedback, rehabilitace za pomoci tělesného cvičení, spánková hygiena a autogenní trénink.

  • Zajímá Vás, jaké další metody mentálního tréninku lze využít? Přečtěte si náš článek “Mentální trénink”.

Snahou lékařů by se tedy nemělo stát léčení pouze symptomů či nálezů, ale i celkového životního stylu jedince. Na cestě za toutou větší změnou je na místě obrátit se na odborníka, konkrétně psychologa či psychiatra, kdy díky jeho komplexní pomoci by se měl pacient (skrze vedené terapie) vyléčit. Dále by se neměly bagatelizovat obtíže klienta. Co se osvědčuje, tak je postupné řešení pacientových dílčích potíží na základě získaných poznatků z komplexního vyšetření, a to v důvěrném a bezpečném vztahu.

Co si z toho vzít? 

Chronický únavový syndrom se v dnešní době začíná vyskytovat stále více a více, a to nejčastěji u žen mezi 25. a 50. rokem života. Jedná se o komplexní onemocnění, které může trvat i roky. Projevuje se hlubokou a niternou únavou až vyčerpáním daného jedince. Do této chvíle jeho příčiny nebyly se stoprocentní pravděpodobností identifikovány, ale existují nepříznivé faktory podporující vznik tohoto syndromu. Při léčbě je nanejvýš podstatné její komplexní zacílení, jelikož se jedná o dlouhodobě prožívaný stav nemocného. 

Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?
Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?
Těšili jste se na léto celý rok, ale namísto bezstarostnosti a venkovních aktivit vás tíží neustupující únava? Proč letní letargie vzniká a jak se jí bránit? Dozvíte se v novém článku.
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Jarní únava či splín jsou častějšími úkazy, než si můžete myslet. Ovlivňuje je mnoho faktorů, především změna intenzity a délky slunečního světla. Ale jak se proti tomu bránit? Odpovědi naleznete v tomto článku!
Mentální trénink
Mentální trénink
Psychika hraje pro dosažení výkonů stěžejní roli, ať už hovoříme přímo o sportu a nebo o každodenním životě všech z nás. Konkrétně při sportování však tvoří důležitou pomyslnou “polovinu”, bez které nelze docílit svého maxima. Je však v aktuální době věnována dostatečná část tréninku i psychické přípravě? A jakými způsoby ji lze zdokonalovat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!