Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Komentáře
Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Letní únava má většinou dlouhodobý charakter a narozdíl od úpalu či úžehu nepředstavuje akutní ohrožení.
  • Příčin letní únavy může být mnoho, nejčastěji se jedná o zvýšené energetické nároky na termoregulaci, dehydrataci nebo nedostatek kvalitního spánku.
  • K zvládnutí letní únavy je třeba dbát nejen na ochranu před horkem, ale také na udržení fyzického i duševního zdraví.

Komplikace způsobené horkem

Komplikací způsobených horkem a slunečním zářením může být mnoho, nejznámějšími stavy jsou však úpal a úžeh. Narozdíl od chronické letní únavy a letargie, které vám spíše znemožňují běžný denní režim a znepříjemňují život, se v případě úpalu a úžehu jedná o akutní a závažné stavy, které je nezbytné bezodkladně řešit.

  • Úpal – je často zaměňován za úžeh, jedná se však o následek přehřátí organismu. Může k němu tedy dojít jak venku, tak i ve špatně větraných místnostech, autě, MHD apod.
  • Úžeh – vždy se pojí s přímým sluneční zářením a jeho následky se týkají zejména hlavy, někdy je popisován jako “přehřátí mozku”. Mohou se vyskytnout také popáleniny kůže na hlavě nebo ztuhlá šíje.

První pomocí je dostat postiženého z dosahu přímého slunečního záření a pokud možno do dobře větraného prostředí s nižší teplotou. Důležitý je dostatečný přísun tekutin, ovšem po malých dávkách, aby nedocházelo ke zvracení. V případě úžehu je možné na hlavu přikládat studené obklady. Pokud je přítomna horečka, která nejde srazit, postižený zvrací nebo ztrácí vědomí, je na místě  vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny chronické letní únavy

Celý rok jste se těšili, až vám letní sluníčko vleje energii do žil, ale s nástupem horkých dnů máte najednou problém dojít i do koupelny? Letní únava a vyčerpání se rozhodně netýká jen vás. Závěry studií navíc poukazují na to, že schopnost termoregulace a tedy i snášení vysokých teplot se spolu se zvyšujícím se věkem zhoršuje. Jaké faktory se tedy mohou podílet na rozvoji letní únavy?

1. Mechanismy termoregulace

V horkých letních dnech je zcela normální (a dokonce žádoucí), že váš organismus musí v neúnavně pracovat na udržení optimální tělesné teploty, což ho nepřekvapivě stojí energii navíc. O jaké konkrétní mechanismy se může jednat?

  • Vazodilatace. V horkém prostředí dochází k tzv. vazodilataci, tedy rozšíření cév, které jsou uloženy pod povrchem kůže. Těmito rozšířenými cévami pak prochází vyšší objem krve, což umožňuje nadbytečné teplo uvolňovat do okolního prostředí. Právě odtud se tak po náročné fyzické aktivitě bere pověstná barva “spařeného rajčete”.
  • Pocení. Pocení je velmi významnou složkou systému regulace teploty. Funguje na dvou základních principech – u tzv. neznatelného pocení nejsou zapojeny potní žlázy, a molekuly vody prostupují kožním epitelem na povrch těla nekontrolovaně, pouze v závislosti na rozdílu podmínek těla a okolního prostředí. Znatelné pocení je již regulováno samotným tělem, zapojují se do něj potní žlázy a jeho význam je obrovský. Je totiž efektivní i ve chvíli, kdy ostatní ochlazující mechanismy selhávají, např. pokud je okolní teplota ještě vyšší než teplota těla.

2. Dehydratace

Právě dehydratace má na letní únavě a letargii neopomenutelný podíl. Lidé si totiž často neuvědomují, že v horkých letních dnech je příjem tekutin potřeba značně navýšit i bez fyzické aktivity. Pokud se pak k horku přidá i pohyb, zajistit optimální hydrataci může být opravdu obtížné.

3. Nedostatek spánku a narušení duševní pohody

I letní únava a letargie je často výsledkem mnoha faktorů – k těm výše zmíněným se může často přidat i fakt, že vysoké teploty vytváří ne zcela optimální prostředí pro váš spánek. Jeho nedostatek pak logicky vede k nedostatku energie, podrážděnosti atd. V letních měsících také lidé často vybočují ze zaběhlého režimu. Přichází čas prázdnin, brigád a dovolených, což může vaší obvyklou rutinou pořádně zamíchat. Psychická nepohoda pramenící z těchto změn tak může v rozvoji únavy rovněž hrát svou roli.

Letní únava a letargie: co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Jak se chronické letní únavě bránit?

1. Chraňte se před sluncem a horkem

Je jasné, že 100% ochrana před vysokými teplotami a slunečním zářením není zcela reálná, zkuste však dodržovat několik zásad, které minimalizují negativní vliv horkého letního počasí na vaše zdraví. Jednat se může např. o sportování v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, kdy již teploty nedosahují vysokých hodnot, nošení pokrývky hlavy, používání slunečních brýlí a ochranných krémů s SPF faktorem, pravidelné větrání v neklimatizovaných místnostech atd. V době, kdy vám slunce “pere” přímo do oken můžete zvážit také zatažení rolet.

2. Dbejte na kvalitní spánek

Dostatečný a kvalitní spánek je, (ne)překvapivě, jedním z nejefektivnějších zbraní proti chronické únavě. jak již bylo zmíněno, v horkých dnech často není optimální, i zde však můžete dodržovat několik zásad, které vám pomohou jeho kvalitu udržet. Jedná se např. o studenou sprchu, sklenici studené vody před spaním, otevření okna, stažení rolet v místnosti během dne apod. Podrobnější informace najdete v našem dalším článku Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech.

3. Dostatečně pijte

Jak již bylo řečeno, dehydratace je jedním z nejzásadnějších faktorů únavy, letargie nebo snížení výkonu v letním období. Svou normální spotřebu tekutin je potřeba vzhledem ke zvýšeným ztrátám významně navýšit, a v některých případech může být vhodné doplnit také elektrolyty ztracené intenzivním pocením. Chcete znát podrobnější informace? Přečtěte si článek Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?

Svou hydrataci můžete navíc podpořit i jídlem – podívejte se na článek Potraviny bohaté na vodu: podpořte svoji hydrataci v horku.

4. Udržujte si vyvážený jídelníček

Vzhledem ke zvýšeným nárokům na energii potřebuje vaše tělo v letních měsících vyvážený a optimálně kaloricky bohatý jídelníček. Nevhodná skladba živin nebo nedostatek přijaté energie totiž může dále prohlubovat míru letní únavy – i v létě proto myslete na dostatečný příjem vlákniny a bílkovin, komplexních sacharidů, nenasycených tuků a samozřejmě ovoce a zeleniny. Další tipy najdete v článku 6 tipů, jak si vyladit jídelníček v horkých dnech.

Pokud hledáte odlehčené, rychlé a třeba i výhradně studené recepty na letní obědy a večeře, inspiraci najdete v našich receptech.

5. Vytvořte si nový režim

Pokud jste na léto vypadli z rutiny, vytvořte si nový režim, který vás bude motivovat k nejrůznějším činnostem. Vždy si např. předem naplánujte směny na brigádě, tréninky a odpočinkové aktivity na následující týden, abyste před sebou měli jeho jasnou strukturu, a nechodili “od ničeho k ničemu”.

Jste‑li naopak pracující, zkuste využít dlouhých letních dnů a udělat si čas na tématické letní radovánky – rybník, večerní procházky po městě, kolo, knížku apod. Plánování sezonních aktivit vám totiž pomůže udělat si čas na sebe, odpočinout si a zlepšit tak svou psychickou pohodu. Radost si můžete udělat třeba jen zmrzlinou. Další tipy na každodenní jednoduchou péči o sebe najdete v článku Self‑care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči.

Co si z toho vzít?

Letní únava může být způsobena mnoha faktory – od dehydratace, přes zvýšené energetické nároky na termoregulaci, až po neklidný spánek. Tato únava a letargie mají zpravidla dlouhodobý charakter a přestože způsobují nepříjemnosti a komplikují život, nepředstavují bezprostřední ohrožení jako např. úpal nebo úžeh.

V letních měsících se proto snažte co nejefektivněji chránit před horkem a přímými slunečními paprsky (nad rámec optimální doby strávené na slunci), dbejte na dehydrataci, vyvážený jídelníček a snažte si připravit si co nejlepší podmínky pro spánek. Výrazně pomoci vám může také plánování nového režimu, který vás udrží “v běhu”.

Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Trpíte dehydratací? Těchto 8 příznaků napoví
Trpíte dehydratací? Těchto 8 příznaků napoví
Dostatečná hydratace organismu patří mezi základní prvky zdravého životního stylu. Proč tomu tak je a jaká jsou možná rizika dehydratace? To i další zajímavosti se dozvíte v tomto článku!
Potraviny bohaté na vodu: podpořte svoji hydrataci v horku
Potraviny bohaté na vodu: podpořte svoji hydrataci v horku
Dodržování pitného režimu by mělo být v horkých dnech samozřejmostí. Nemusíte se prolívat litry tekutin. Hravě vám s dostatečnou hydratací mohou pomoci i některé potraviny.
Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?
Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?
Jak si nastavit pitný režim v létě a o kolik víc tekutin pít, když v létě pravidelně sportujeme?
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Horké letní měsíce s sebou přináší také horké letní noci. Dosáhnout tak v noci plnohodnotného odpočinku je někdy skoro až nadlidský výkon. Jak zajistit kvalitní spánek i během léta?
6 tipů, jak si vyladit jídelníček v horkých dnech
6 tipů, jak si vyladit jídelníček v horkých dnech
Dávají vám horka v posledních dnech zabrat? Pak vězte, že i v souvislosti s jídelníčkem je v letním parnu třeba některé věci "vychytat". Na co konkrétně si dát pozor, se dozvíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?