Sluneční paprsky: proč je potřebujeme a kdy naopak mohou škodit?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Sluneční paprsky: proč je potřebujeme a kdy naopak mohou škodit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Sluneční paprsky jsou základním nástrojem cirkadiánních rytmů.
  • Umožňují nám také přirozenou tvorbu vitaminu D.
  • Nedostatečná ochrana však může vést ke zdravotním rizikům.

Intenzivní sluneční paprsky doprovázející příchod léta jsou každým rokem vítány s otevřenou náručí. Vedle pozitivní nálady však mají na lidský organismus podstatně větší vliv, než by se na první pohled zdálo.

Jak nás sluneční paprsky ovlivňují a na co je potřeba si dávat pozor?

Sluneční paprsky jako základ lidského biorytmu

V současné době se čím dál více mluví o cirkadiánních rytmech. Jde o biologický cyklus s délkou přibližně 24 hodin, kterému se někdy zjednodušeně říká jako “vnitřní hodiny”. Jak takové hodiny fungují? Vše stojí na vnímání světla ze slunečních paprsků. Pakliže světlo během dne vnímáme, cítíme se bdělí, naopak ve večerním šeru a ve tmě se cítíme unavení.

Tyto procesy jsou řízeny jako nervově, tak hormonálně. Jistě jste už někdy slyšeli o spánkovém hormonu melatoninu, jehož uvolňování je přímo vázáno na vnímání světla.

Jaký význam to má pro lidský organismus? Vědecké studie ukazují, že zcela zásadní. Právě nesynchronizace s denním cyklem může vést ke snížené produktivitě, ale může také snížit imunitní funkce.

Až 80 % vitaminu D získáváme díky slunečním paprskům

Vitamin D patří mezi mikroživiny, u kterých je nedostatek v organismu velmi častý. Nejvydatnější zdroj tohoto slunečního vitaminu je právě pobyt na slunečních paprscích, kde díky UVB záření může docházet k přeměně 7‑dehydrocholesterolu v kůži na vitamin D, který organismus dokáže využít.

Studie ukazují, že sluneční paprsky dokáží být opravdu vydatným zdrojem tohoto vitaminu. Má to ale několik háčků:

  1. V našich zeměpisných podmínkách lze přijímat významné množství vitaminu D pouze v letních měsících, případně ke konci jara a zkraje podzimu.
  2. Efektivita tvorby vitaminu D ze slunce je také funkcí denní doby, tedy brzy dopoledne a později odpoledne je zanedbatelná.
  3. Většina dospělých osob v denní dobu pracuje v uzavřených prostorách, kam přímé sluneční paprsky nezachází.
  4. Účinnost získávání vitaminu D snižuje také zahalení a používání opalovacích krémů.

Zkrátka a dobře sluneční paprsky mohou být vydatným zdrojem vitaminu D, ale v praxi to tak snadné není.

Sluneční paprsky: proč je potřebujeme a kdy naopak mohou škodit?

Ochrana před sluncem je klíč ke zpomalení stárnutí kůže

Až doposud by se mohlo zdát, že pobyt na slunci v co největší míře je tím nejlepším, co pro své zdraví můžeme z pohledu synchronizace s cirkadiánními rytmy a ziskem vitaminu D udělat. Přesto je dobré mít se na pozoru.

Studie totiž ukazují, že stárnutí kůže (snížení elasticity, tvorba vrásek) je až z 80 % způsobena právě působením slunečních paprsků. A zatímco pro tvorbu vitaminu D je nezbytné UVB záření, negativní vliv na stárnutí kůže má vedle UVB také UVA záření. To prochází bez větších ztrát také sklem, tedy jste mu vystavení také v autě nebo za oknem kanceláře.

A jak se účinně chránit? Nejspolehlivější ochranou jsou sluneční brýle, pokrývka hlavy a oblečení. Při odhalení nezapomeňte na opalovací krém s dostatečným SPF faktorem, který aplikujte alespoň 20 minut před plánovaným sluněním.

Chraňte se i v mladém věku

Nádorové onemocnění kůže způsobená nadměrným vystavováním se slunečním paprskům je způsobena kumulativně. Jedno spálení od slunce nám s největší pravděpodobností rakovinu kůže nezpůsobí, ale poškození kůže se s každým rokem sčítá.

Podle odborníků je to již ve věku 18–21 let, kdy dosáhneme až poloviny z celkového času, který jsme za život vystavení slunci. Také proto Světová zdravotnická organizace doporučuje zvýšenou ochranu před slunečními paprsky i u dětí a mladistvých, jelikož je to právě v tomto věku, kdy trávíme na slunci nejdelší dobu.

Jakou dobu lze trávit na slunci?

Optimální délka slunění samozřejmě závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější jsou znalost vašeho fototypu a intenzita slunečního záření (vyjádřená jako UV index). Obecně platí, že na přímém slunci v období léta byste bez opalovacího krému neměli setrvávat déle než asi 10–30 minut. Již tato doba je však zcela dostačující pro pokrytí denních potřeb vitaminu D.

Při aplikaci opalovacích krémů je možné setrvat na slunci delší dobu, nicméně nedoporučuje se slunění delší než 4 hodiny. Stejně tak není vhodné trávit čas na přímém slunci v době s největší intenzitou mezi 11. a 14. hodinou.

Co si z toho vzít?

Vystavování se slunečním paprskům a slunci je nezbytné pro synchronizaci s cirkadiánními rytmy a také pro tvorbu vitaminu D. Z toho důvodu je vhodné ihned ráno po probuzení vystavit tělo dennímu světlu, naopak ve večerních hodinách je vhodné vystavování umělému světlu snižovat.

Pobyt na přímých slunečních paprscích je rizikový zvlášť v letních měsících, kdy je intenzita UV paprsků nejsilnější. Z toho důvodu je nezbytné chránit se oblečením, pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi a také opalovacím krémem s dostatečným SPF faktorem.

Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!