Perlivé nápoje: vhodné, nebo nevhodné?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Perlivé nápoje: vhodné, nebo nevhodné?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Perlivé nápoje jsou známé svým osvěžujícím a příjemným požitkem z pití.
  • Termín "šumivé" se běžně užívá pro označení sycených nápojů, které jsou napuštěny oxidem uhličitým a vytvářejí tak charakteristické bublinky a bublinkový efekt.
  • Takové drinky či nápoje zahrnují širokou škálu výrobků, od perlivé vody po limonády a sodovky, které mohou mít různé dopady na lidský organismus.

Popularita perlivých nápojů a důvody jejich oblíbenosti

Šumivé nápoje, známé také jako sycené nebo perlivé nápoje, se staly celosvětově oblíbenými díky několika faktorům. Kromě toho, že nabízejí osvěžující chuť a jsou k dostání v široké nabídce příchutí, včetně koly, limonád s ovocnou příchutí a perlivých vod, jsou také široce dostupné, snadno i cenově dosažitelné a hojně marketingově propagované (taková Coca‑Cola dá za své reklamy ročně až 4,7 miliardy dolarů).

Ale nejedná se pouze o nápoje plné cukru či umělých sladidel – například neochucená perlivá voda nabízí kvalitní a osvěžující alternativu “obyčejné vody”. Minerální vody navíc zajišťují přísun minerálních látek, jako hořčík, vápník, sodík či draslík. 

5 potenciálních benefitů

  1. Zmírnění nevolnosti: ačkoli u některých osob mohou bublinkové nápoje žaludeční problémy vyvolávat, v některých případech mohou zmírnit pocity nevolnosti, nadýmání nebo zažívací potíže. 
  2. Zlepšení pocitu sytosti: perlivé nápoje mají údajně zvyšovat pocit sytosti – v tokijské  studii z roku 2012 se tento výsledek potvrdil (ve srovnání s neperlivou vodou). K potvrzení těchto výsledků je však zapotřebí rozsáhlejších studií.
  3. Pomoc při zácpě: opět se jedná spíše o zmírnění příznaků. Potvrzuje to například dvoutýdenní výzkum na 40 starších dospělých, kteří prodělali mozkovou příhodu. Průměrná frekvence vyprazdňování se ve skupině pijící sycenou vodu téměř zdvojnásobila (v provonání se skupinou, která pila vodu z kohoutku). Navíc existují další důkazy, že perlivá voda může redukovat příznaky zažívacích potíží, včetně bolesti žaludku.
  4. Může zvýšit míru hydratace a osvěžení: perlivé nápoje jsou mnohými považovány za příjemné zpestření, a může se tak stát, že je budou pít ochotněji než běžnou vodu. Jako základ pitného režimu je  ale klíčové pít především ty neslazené a také bez dalších přídatných potravinářských látek.
  5. Zjednodušuje polykání: některé menší studie prokázaly, že sycená voda může pomoci zlepšit schopnost polykání u osob s dysfagií nebo problémy s polykáním. Ve studii z roku 2016 měla největší schopnost stimulovat nervy zodpovědné za polykání právě sycená voda. V jiné zabývající se jedinci s potřebou odstranění “knedlíku” v krku – pocit "něčeho" v zadní části orofaryngu nebo nosohltanu je častým důvodem pro doporučení návštěvy na otorinolaryngologii – bylo prokázáno, že právě sycené nápoje, konkrétně pak sycená voda, nejlépe pomohla s probíhajícími příznaky. 

3 rizika perlivých nápojů

  1. Žaludeční potíže: zejména u jedinců citlivějších na gastrointestinální problémy může sycení perlivé vody, kofein a vysoký obsah cukru u některých nápojů, způsobit krátké, ale nepříjemné vedlejší účinky, jako je říhání, nadýmání, plynatost a bolest žaludku. V takových případech je tedy na místě konzumaci snížit nebo přejít na neperlivou vodu.
  2. Zubní problémy: v případě slazených minerálek či sodovek může při dlouhodobém a nadměrném užívání dojít k narušení zubní skloviny. Pro minimalizaci těchto dopadů je důležité vybírat běžné vody a minerální vody bez přidaného cukru, či obsahu některých kyselin (například Coca‑Cola obsahuje kyselinu fosforečnou).
  3. Skryté cukry: jak jsme naznačili výše, některé slazené perlivé vody mohou do vašeho jídelníčku dodávat nežádoucí cukr, což může vést k přibírání na hmotnosti či vzniku zubního kazu. Alternativa se sladidly je v takovém připadě lepší variantou, nadměrná konzumace ovšem i tak způsobuje vedlejší účinky spojené s trávicími potížemi (průjem apod.). 
Perlivé nápoje: vhodné, nebo nevhodné?

A co na to věda?

Minerální vody: studie z roku 2021 zabývající se nefrologickým a urologickým zdravím zdůrazňuje význam povědomí o poměru a funkci minerálních látek v balené minerální vodě a jejich možného vlivu na zdraví. A ačkoli obecně uznává obecné benefity, je důležité mít na paměti potenciální rizika a v případě, že máte problémy s ledvinami či močovými cestami se vždy poradit se svým lékařem či jiným odborníkem o přiměřeném příjmu minerálních látek v rámci stravy a pitného režimu. 

Ochucené perlivé nápoje: birminghamský výzkum s názvem "Erozivní potenciál ochucených perlivých nápojů" se zaměřuje na možnou degradaci kvality zubní skloviny v případě pravidelné konzumace ochucených perlivých nápojů. Výsledky se odvíjí především dle úrovně pH – studie naznačuje, že zatímco neochucená perlivá voda má minimální vliv na zdraví zubů, přídavek látek snižujících pH může erozivní potenciál zvýšit. 

Perlivá voda: studie z roku 2017 zkoumala vliv perlivé vody na chování intraluminální formulace a systémovou účinnost léčiva. Česky (a jednodušeji) jakým způsobem bublinková voda reaguje na různé typy léčiv. Například u paracetamolu, který je běžně používaným lékem proti bolesti a naleznete ho v Paralenu, Coldrexu či Valetolu, vedlo požití s perlivou vodou k rychlejší a stabilnější absorpci. Studie však naznačuje, že u některých léčiv tomu může být naopak a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Co si z toho vzít?

Perlivé nápoje jsou velice populárním prvkem jídelníčků mnoha jedinců – je třeba vzít v potaz ale jejich benefity stejně jako možná rizika. Jistě stojí za zmínku jejich příznivý vliv na žaludeční potíže, zvýšení pocitu sytosti a pomoc při zácpě. Nicméně pro někoho s citlivějším zažíváním může jejich konzumace zahrnovat žaludeční problémy, pro jiné zase možné poškození zubů a v případě limonád či jiných sladkých nápojů nadbytečný příjem cukru a skrytých sladidel. Vědecké studie tak doporučují uvážlivý přístup k jejich konzumaci, s ohledem na individuální zdravotní podmínky a potenciální interakce s léky.

Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku
Jak se zbavit bolesti hlavy bez prášku
Představte si, že přijdete unavení domů a bolí vás hlava. Co obvykle uděláte? Mnoho lidí okamžitě sahá po prášcích, což však není to nejlepší řešení. Pokud byste rádi vědeli, jak se bolesti zbavit i bez nich, jste na správném místě!
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Hned na úvod by se mi chtělo odpovědět na otázku, kterou jsem si dal v názvu toho článku. A to jednoduchým "protože jsou k ničemu". Nicméně bych celou problematiku zbytečně zjednodušil, i když bych se příliš od konečného resultu neodchýlil.
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerální vody vhodné pro naše zdraví, nebo bychom se jim měli naopak raději vyhýbat a preferovat klasickou kohoutkovou nebo filtrovanou vodu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Jedni ve sladidlech vidí příležitost, jak si vychutnávat sladkou chuť, aniž by měli výčitky z nekontrolovaného příjmu cukru, druzí jimi opovrhují. Přesvědčte se sami, kdo je kdo v této sladkými chutěmi nabité hře, a jestli máme důvod se sladidel bát!
Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?
Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?
Limonády a sladké nápoje jsou spojeny s vyšší úmrtností. Co to pro nás znamená, máme jejich příjem omezit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?