Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?

Komentáře
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Co je obezita a jak se liší od nadváhy?

Obezita je stav zvýšeného množství tukové tkáně v organismu, který vede k závažným zdravotním důsledkům. Definovat ji pak lze několika způsoby:

  1. BMI – WHO ke stanovení obezity využívá stupnice BMI, kdy hodnoty nad 25 bodů označuje za nadváhu, hodnoty nad 30 bodů pak za obezitu. BMI však nerozlišuje svalovou a tukovou hmotu, což může vést ke zkresleným závěrům.
  2. Množství celkového tělesného tuku – vhodnější a přesnější metoda. V případě mužů se o nadváhu jedná v průměru při překročení hranice 20 %, o obezitu pak po překonání 25 %. U žen je nadváha stanovena po dosažení 30 % tělesného tuku, obezita po 35 %.
  3. Obvod pasu – poskytuje informace o rozložení tělesného tuku. Z hlediska zdraví je totiž rizikový zejména tuk hromadící se v oblasti břicha. U mužů značí zvýšené riziko zdravotních komplikací obvod pasu vyšší než 94 cm, vysoké riziko pak více než 102 cm. U žen je riziko zvýšeno od 80 cm, vysoké riziko pak od 88 cm.
  4. Stanovení množství viscerálního tuku – pro skutečně přesné zhodnocení zdravotního rizika je nezbytné stanovení tzv. viscerálního tuku (viz dále). V praxi se toto vyšetření provádí např. pomocí dvouenergiové rentgenové absorpciometrie (DEXA),  pro svou finanční náročnost ale není příliš využívána.

Obezita není jen problémem estetiky – je to nemoc

Obezita je často vnímána převážně jako estetický problém – věřte mi ale, že fyzický vzhled je to poslední, co by mělo tyto pacienty trápit. Obezitu totiž nelze v žádném případě považovat za “nedokonalost”, se kterou by se měl nemocný spokojit a přijmout ji. Obezitu je nutné léčit.

Takto enormní nadbytek tělesného tuku totiž pro tělo znamená ohromnou zátěž. Důležité je však rozlišovat typ zmnožené tukové tkáně, která se (velmi zjednodušeně) dělí na:

  • Podkožní tuk – má spíše ochrannou funkci, přispívá k regulaci tělesné teploty a tepelné izolaci, je zodpovědný za rozdílné tělesné složení u mužů a žen. Z hlediska zdravotních komplikací nemá zásadní význam.
  • Viscerální tuk – tuk nacházející se v tělní dutině, vyplňuje prostor mezi orgány, které udržuje v odpovídající poloze – za normálního stavu má tak v organismu důležitou roli. Jeho zvýšené množství však vede k rozvoji patologických procesů a zdravotním komplikacím spojených s obezitou.
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
obrázek z gettyimages.com

Jak obezita ovlivňuje lidské tělo?

1. Vznik zánětlivého prostředí

Ve zmnožené tukové tkáni se hromadí tzv. makrofágy, které “recyklují” odumřelé tukové buňky. V důsledku toho však dochází ke snížené odpovědi tkání na hormon inzulin a prohloubení tzv. inzulinové rezistence. Při tomto procesu se navíc tvoří tzv. korunkové struktury, které vyvolávají zánět.

2. Nadměrná produkce látek v tukové tkáni

Málokdo si uvědomuje, že tuková tkáň sama o sobě produkuje různé látky. Ty jsou za běžných okolností potřebné k normálnímu fungování organismů – pokud je však tuku nadbytek, zvýší se i produkce těchto působků a dojde k narušení rovnováhy.

Zvýšená je při obezitě zejména produkce prozánětlivých molekul a látek podporujících usazování plátů na stěnách cév (viz dále). Další látky mají vliv např. na krevní tlak, metabolismus sacharidů a tuků nebo regulaci příjmu potravy.

3. Poškození srdce a cév

Stav srdce a cév je obezitou ohrožen hned z několika důvodů:

  • zmnožení tukové tkáně (převážně viscerální) je rizikovým faktorem vzniku onemocnění jako ischemická choroba srdeční, různé typy arytmií, srdeční selhávání či hypertenze
  • obezita zvyšuje srdeční výdej, čímž srdci dává ještě více zabrat
  • prozánětlivé látky uvolňující se z tukové tkáně narušují stav endotelu (vnitřní výstelky) cév, což vede k usazování plátů na jejich stěně a také vzniku trombů 
  • prozánětlivé prostředí a zvýšený krevní tlak významně zvyšují riziko cévní mozkové příhody

4. Poškození kloubů a pohybového aparátu 

Nadměrná hmotnost způsobuje zvýšenou zátěž na klouby dochází tak k poškození chrupavky, která časem ztrácí svou pevnost a pružnost. I z toho důvodu nejsou pro obézní jedince vhodné některé druhy pohybu, jako např. běh nebo skákání.

5. Spánková apnoe

V důsledku zmnožení tuku v oblasti krku a ochabnutí horních cest dýchacích často u obézních dochází k tzv. spánkové apnoi – epizodám zástavy dechu ve spánku. Kromě toho, že tkáně trpí nedostatečným zásobením kyslíkem, zvyšuje spánková apnoe riziko vzniku arytmií či náhlé smrti a přispívá také k dalšímu zvýšení produkce prozánětlivých látek.

obrázek z istockphoto.com

6. Nádorová onemocnění

Obezita je spojena také se zvýšeným výskytem nádorových onemocnění. Jedná se zejména o karcinom prsu, endometria, vaječníků, prostaty, kolorektální karcinom, karcinom jícnu nebo ledvin. Riziko jejich rozvoje v dospělosti ovlivňuje zejména přítomnost obezity v dětství a samozřejmě také další faktory, jako způsob stravování nebo míra pravidelného pohybu.

Obézní člověk na sobě musí chtít pracovat

Při terapii obezity je stěžejním bodem zejména postupná změna celkového životního stylu – tedy úprava stravovacích návyků, pravidelný pohyb nebo kvalitní spánek. Velmi efektivní je v terapii obezity také tzv. kognitivně behaviorální terapie – psychoterapeutický směr zaměřující se mimo jiné na nápravu návykového chování.

Další možnosti, jako farmakoterapie nebo bariatrická operace jsou pouze léčebným doplňkem a musí být vždy podpořeny pacientovou spoluprací – v opačném případě totiž dlouhodobého zhubnutí nedosáhne a může si způsobit i další zdravotní komplikace.

Co si z toho vzít?

Obezita není jen kosmetickou záležitostí, jak se možná někteří domnívají. Narušuje normální fungování organismu a navíc zvyšuje riziko rozvoje mnoha onemocnění. Významným faktorem je pak zejména množství tzv. viscerálního tuku, který je metabolicky aktivní.

Při obezitě v těle dochází k rozvoji dlouhodobého zánětu a nadměrné produkci některých látek. Významně ohrožen je také stav srdce a cév. Nadměrná tuková tkáň dává zabrat i kloubům, a často způsobuje tzv. spánkovou apnoi – epizody zástavy dechu ve spánku. V neposlední řadě pak obezita zvyšuje riziko vzniku některých typů nádorových onemocnění.

Při terapii je nezbytné, aby chtěl změny dosáhnout samotný pacient – dlouhodobé výsledky totiž závisí na změně celkového životního stylu a farmakoterapie nebo bariatrická operace může být pouze doplňkem.

Jak poznat svoji ideální hmotnost?
Jak poznat svoji ideální hmotnost?
Hmotnost je individuální záležitost, a proto ta optimální může být pro každého tak trochu odlišná. Jak odhadnout, jaká je ta ideální právě pro nás?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s vysokým rizikem rozvoje některých závažných onemocnění. Víte ale, proč tomu tak je? Tuková tkáň totiž nepředstavuje jen "kila navíc", ale ovlivňuje také metabolické pochody v těle.
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Současný život většiny z nás je často ovlivněn pořádnou dávkou stresu. Jakým způsobem se dlouhodobý stres může podepsat na naší postavě?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Obézních dětí je v Česku už skoro stejně jako v USA. Jak může pomoct každý z nás?
Svět je stále obéznějším a nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Obrovským problémem je výskyt obezity u dětí. Jaká jsou rizika s tím spojená? Proč obezita doslova vysává zdravotní systém? Na závěr Jamie Oliver poradí, co s tím můžeme udělat.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?