Kurkumin: účinky na zdraví, dávkování a možná rizika

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Kurkumin: účinky na zdraví, dávkování a možná rizika
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Kurkumin a kurkuma nejsou stejné látky – kurkumin je ve skutečnosti jednou z látek, které se v kurkumě nacházejí.
  • Většina pozitivních zdravotních účinků kurkuminu souvisí s jeho antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.
  • Biologická dostupnost kurkuminu je velmi malá, lze ji však zlepšit kombinací s piperinem.

Co je kurkumin a jak se liší od kurkumy? 

Kurkumin je bioaktivní látkou (konkrétně polyfenolem) pocházející z kořene rostliny kurkumovníku dlouhého (lat. Curcuma longa).Často bývá zaměňován za samotnou kurkumu, a ač jsou si tyto substance názvem i účinky velmi blízké, nejedná se o synonyma. 

Kurkuma se vyrábí usušením a pomletím oddenku kurkumovníku dlouhého, a známá je zejména jako kuchyňské koření. Samotná kurkuma obsahuje mnoho bioaktivních látek, přičemž mezi nimi najdete i tzv. kurkuminoidy. Známy jsou především 3 druhy kurkuminoidů, přičemž v nejnižším množství je zastoupen bisdemethoxykurkumin, dále demethoxykurkumin a konečně samotný kurkumin, který běžně tvoří až 77 % všech kurkuminoidů v kurkumě. 

Zjednodušeně tedy lze říci, že kurkumin je přirozenou součástí kurkumy a jedná o jednu z mnoha bioaktivních látek, které v tomto koření můžete nalézt. Obsah všech kurkuminoidů v kurkumě je obvykle v rozmezí 1–6 %, v případě kurkuminu se nejčastěji jedná o koncentraci do 5% (samozřejmě v závislosti na celkovém obsahu kurkuminoidů). 

Kurkumin a jeho využití ve světě

Kurkumin je pro své pozitivní účinky na zdraví často využíván v alternativní medicíně a v mnoha zemích je (nejčastěji jako součást kurkumy) přirozenou součástí pokrmů, nápojů či specifických rituálů. Studie doktorky Hewlings a kol. poukazuje např. na jeho tradiční využití v:

  • Indii, kde je součástí koření
  • Japonsku, kde se podává v čaji
  • Malajsii, kde se využívá jako antiseptikum
  • Pákistánu, kde se podává jako léčivo s protizánětlivým účinkem

Jaké pozitivní účinky můžete u kurkuminu očekávat?

1. Antioxidační a protizánětlivé působení

Právě antioxidační a protizánětlivé účinky kurkuminu jsou z velké části podstatou mechanismu účinku jeho pozitivního vlivu na lidské zdraví. Kurkumin může tímto způsobem podněcovat aktivitu některých antioxidačních systémů v organismu a prokázána byla i jeho schopnost snížování koncentrace markerů oxidačního stresu. Kromě zvýšení  antioxidační kapacity organismu je kurkumin schopen některé volné radikály sám vychytávat, a do třetice může také snížit aktivitu těch systémů v těle, které volné radikály přirozeně produkují. 

Oxidační stres má také mnoho společného se zánětlivými reakcemi, a to v obou směrech – oxidační stres se může podílet na rozvoji onemocnění, pro která je charakteristický rozvoj zánětlivých procesů, a je naopak také známo, že zánětlivá ložiska v organismu produkují další volné radikály. Nejvýznamějším mediátorem zánětu v těle je tzv. TNF-α, na jehož aktivaci se podílí mimo jiné i NF-κB. Kurkumin sehrává svou roli právě v souvislosti s NF-κB, kdy částečně blokuje jeho aktivaci, čímž zasahuje do dráhy spuštění TNF-α.

2. Podpůrná terapie metabolického syndromu

Metabolický syndrom je označení pro soubor příznaků, a jeho přítomnost dramaticky zvyšuje míru rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Pro metabolický syndrom je typická inzulinová rezistence, která vede ke vzniku cukrovky II. typu, dále pak hypertenze, zvýšená hladina krevních lipidů (typicky cholesterol, triacylglyceroly atd.) a v neposlední řadě také obezita. Při metabolickém syndromu je typický rozvoj zánětlivých reakcí v těle, a to zejména v reakci na nadměrnou hmotnost a zvýšenou hladinu lipidů a poškození vnitřní výstelky cév, což je způsobeno nepřirozeně vysokou hladinou glukózy v krvi a také zvýšeným krevním tlakem. 

Studie ukazují, že kurkumin může přispívat k léčbě metabolického syndromu hned v několika ohledech – pomáhá zlepšit citlivost tkání k inzulinu, částečně potlačuje vznik nových tukových buněk, podílí se na regulaci krevního tlaku a samozřejmě snižuje míru oxidačního stresu. Je však třeba zmínit, že se jedná pouze o doplňkový efekt a terapie metabolického syndromu závisí zejména na změně celkového životního stylu – snížení hmotnosti, nahrazení nasycených mastných kyselin nenasycenými, v pravidelném pohybu atd.

3. Podpůrná terapie artritidy

Velmi časté a bohužel také velmi bolestivé onemocnění související se zánětlivými procesy je také osteoartritida. Toto onemocnění postihuje zejména starší osoby a způsobuje chronickou bolest kloubů, což se dále promítá nejen do (ne)schopnosti pohybu, ale také do kvality života a celkového zdraví. Role kurkuminu zde opět spočívá v jeho protizánětlivé aktivitě. Předpokládá se, že kurkumin v tomto případě působí lokálně v místech zánětu, tedy v kloubech, kde tlumí bolest související s artritidou. V některých studiích nebyly navzdory poklesu míry vnímané bolesti patrné jednoznačné poklesy v hladinách zánětlivých markerů, což by naznačovalo systémový účinek této látky. 

Kurkumin vs kurkuma: co je účinnější? 

Přestože obě látky vzhledem k jejich původu potkáte v drtivé většině případů v potravinách nebo koření současně, při oddělení může dojít i jistým odchylkám v účinnosti. Právě kurkumin se totiž považuje za jednu z nejaktivnějších látek v kurkumě, po extrakci a samostatném užívání se proto může chovat jinak, než v kombinaci s ostatními sloučeninami.

Jelikož však kurkuma obsahuje kromě kurkuminu i řadu dalších bioaktivních látek, ve studiích se ukazuje, že její účinnost může být v některých ohledech vyšší než u samotného kurkuminu. Je tomu tak v případě inhibice (tj. zabránění) růstu vláknitých hub neboli plísní. Další efekt, který byl výraznější u kurkumy jako takové byla v potlačení růstu nádorových buněk. Je však třeba poznamenat, že ač je jednalo o lidské nádorové buňky odebrané z tkáně, celá studie probíhala in vitro (ve zkumavce). Její výsledky je proto třeba brát s opatrností, a pro potvrzení či vyvrácení tohoto efektu bude potřeba větší množství kvalitních klinických studií. 

Kurkumin: účinky na zdraví, dávkování a možná rizika
obrázek z ytimg.com

Biologická dostupnost a dávkování kurkuminu

Studie nejčastěji pracují s dávkou 36–180 mg kurkuminu denně, což odpovídá cca 440–2200 mg kurkumy. 

Velkým problémem při suplementaci kurkuminu, ale i při konzumaci v běžné stravě, je jeho nízká schopnost vstřebávání, velmi rychlý metabolismus a tvorba neúčinných meziproduktů a stejně rychlá eliminace z organismu. Při samostatném užívání a konzumaci tak lze říci, že velká část pozitivních účinků, kterých je kurkumin schopen, zůstane nevyužita. Naštěstí však existují způsoby, jak tento nepříznivý stav zvrátit. Jako jeden z nejúčinnějších se ukazuje kombinace s piperinem, což je alkaloid obsažený v černém pepři a který je odpovědný za jeho štiplavou chuť. Piperin má schopnost blokovat metabolickou přeměnu kurkuminu, která je za normálních okolností takřka blesková, a zvyšuje tak jeho biologickou dostupnost až o 2000 %

Vedlejší účinky a bezpečnost 

Přestože bezpečnost kurkuminu je deklarována mnoha světovými autoritami v oblasti bezpečnosti potravin (FSA, JECFA) a jeho nejvyšší denní bezpečná dávka nezpůsobující poškození organismu dosahuje horní hranice až 3mg/kg tělesné hmotnosti, ani u této látky se v některých případech nelze vyhnout vedlejším účinkům. 

Nejčastěji jsou hlášeny příznaky typu bolesti hlavy, průjem, nevolnost, žluté zbarvení stolice nebo vyrážka. V jedné studii byl při vysokých dávkách byl zaznamenán také nárůst koncentrace alkalické fosfatázy a laktátdehydrogenázy v séru.

Vilgain Kurkumin s piperinem

Kurkumin: účinky na zdraví, dávkování a možná rizika

Co si z toho vzít? 

Kurkumin je polyfenol, který je často zaměňován s kurkumou – ve skutečnosti je však tato látka jednou ze součástí kurkumy, a je odpovědná za velkou část pozitivních zdravotních účinků tohoto koření. Mezi nejdůležitější vlastnosti kurkuminu patří antioxidační a protizánětlivý efekt, a s tímto mechanismem souvisí většina jeho benefitů.

Co se týče biologické dostupnosti kurkuminu, ta je sama o sobě velmi špatná – kurkumin se špatně vstřebává a velmi brzy se rozkládá na neaktivní metabolity. Tuto skutečnost lze značně zlepšit kombinací kurkuminu s piperinem, který jeho rychlou degradaci blokuje. Studie nejčastěji pracují s dávkou 36–180 mg kurkuminu denně, což odpovídá 440–2200 mg kurkumy. 

Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Odborníci na výživu se shodují, že vhodné doplňky stravy mohou být přínosné pro výkon i regeneraci. Jak je to ale s jejich příjmem u sportujících dětí?
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Zajímalo vás někdy, jaké doplňky stravy jsou osvědčenou klasikou, která nikdy nezklame? Jaké doplňky stravy nejčastěji sportovci používají? To vše se dozvíte v dnešním článku s několika praktickými tipy navíc!
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Metabolický syndrom: stav, který nebolí, ale představuje vážné zdravotní riziko
Metabolický syndrom: stav, který nebolí, ale představuje vážné zdravotní riziko
Slyšeli jste už někdy o metabolickém syndromu? Jedná se o soubor příznaků, které sice nebolí, ale pro vaše tělo představují velké riziko. Co přesně může metabolický syndrom způsobit, a týká se i vás?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!