Břišní vakuum: cesta k pevnějšímu HSS, nebo pouhý trend sociálních sítí?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
2
Břišní vakuum: cesta k pevnějšímu HSS, nebo pouhý trend sociálních sítí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • "Břišní vakuum" je cvičení, které se zaměřuje na posílení hlubokých svalů břišní stěny, zejména transversus abdominis.
  • Pravidelný trénink těchto hlubokých svalů může pomoci zlepšit stabilitu páteře a celkovou sílu břišní stěny.
  • Navíc ho lze ho snadno provádět kdykoliv a kdekoli, jelikož k němu nejsou potřeba žádný speciální prostor ani cvičební pomůcky.

V dnešní uspěchané a často stresující době se stále více lidí snaží nalézt způsoby, jak zlepšit své fyzické zdraví a psychickou pohodu. Mezi populární cvičebními trendy patří i "břišní vakuum" – cvičení zaměřené na posílení hlubokých břišních svalů. Ten slibuje posílení stability páteře a celkové síly břišní stěny. V tomto článku se podíváme na to, co přesně břišní vakuum je, jak ho správně provádět a jaké jsou potenciální benefity tohoto cvičení.

Co je břišní vakuum?

Cvičení “břišního vakua” je izometrická kontrakce transverzálního abdominálního svalu, což je zároveň nejhlouběji položený břišní sval v lidském těle. Tento sval se nachází vodorovně (příčně) kolem vašeho břicha, téměř jako korzet. Mezi jeho hlavní role patří podpora pátěře, vnitřních orgánů a pomoc při vypuzovacích silách (např. výdech, močení, defekace).

Vzhledem k tomu, že transversus abdominis leží hluboko ve středu těla, může být jeho procvičování opomíjeno nebo naopak pro některé obtížné s ním manipulovat či pociťovat jeho aktivaci. Pravidelnou praktikací břišního vakua ovšem tento sval posílíte a budete tak schopni lépe chránit a podporovat svou páteř během cvičení, ale i každodenních pohybů náročnějších na páteř.

4 potenciální benefity

  • Může snížit bolesti zad: silný střed těla, právě včetně transversus abdominis, je spojeno s nižším rizikem bolesti zad.
  • Může snížit riziko poranění zad: osvojení si správného držení středu těla pomáhá snížit zranění při zvedání těžkých předmětů.
  • Může pomoci opticky zúžit pas: vzhledem k jeho poloze může mít silný příčný břišní sval za následek „stahovací“ efekt, který vytváří opticky užší pas. Sám od sebe vám nicméně určitě tuku na břiše nezbaví.
  • Pomůže vám procvičit kontrakci transverzálního abdominálního svalu: někteří lidé mají potíže se zapojením hlubokých břišních svalů během jiných základních cvičení. Pravidelné cvičení podtlaku žaludku ale podpoří lepší ovládání těchto svalů a jejich snazší a efektivnější aktivaci.
Břišní vakuum: cesta k pevnějšímu HSS, nebo pouhý trend sociálních sítí?

Mohu díky vakuu získat “břišáky”?

Břišní vakuum získalo popularitu ve světě fitness a cvičení díky sociálním médiím jako Instagram a Tiktok, které umožnily rychlé šíření nových trendů i technik. Jednoduchost provedení a zaměření na posilování hlubokých břišních svalů, zejména transversus abdominis, přitahují lidi hledající účinné cviky na posílení břicha a zlepšení stability páteře. Navíc důraz na zlepšení postury a boje proti bolestem zad může navnadit i ty, kteří hledají komplexní tréninkové techniky.

Je však důležité mít na paměti, že samotné cvičení břišního vakuua nemá s dosažením viditelných břišních svalů nic společného – tímto cvikem se sílí vyloženě na hluboko uložené svaly a core. Pro dosažení tohoto cíle je třeba kombinace posilování břišních svalů (především ve vnějších vrstvách, než je transversus abdominis) se zbytkem těla, kardio cvičení, zdravé stravy a nižšího procenta tělesného tuku – což pro vás může, ale nemusí být zdravé. Pokud se ale toužíte o tento cíl minimálně pokusit, je jistě na místě konzultace s trenérem nebo jiným odborníkem, kteří vám pomohou pochopit správnou techniku provedení a získat přizpůsobený plán odpovídající vašim individuálním potřebám.

Jak na to

  1. Postavte se vzpřímeně s oběma rukama v bok. Přitom se ujistěte, že vaše záda nejsou shrbená.
  2. Zhluboka se nadechněte (zejména do spodní oblasti) a poté pomalu vydechněte veškerý možný vzduch ze svých plic.
  3. Potom napněte svůj břišní sval (transversus abdominis) co nejvíc směrem k páteři. Měli byste přitom cítit, jak vaše břicho zmenšuje objem a svaly se táhnou směrem dovnitř.
  4. Takto udržte břišní sval stáhnutý po dobu 15‑20 sekund (klidně déle, pokud to je pro vás pohodlné).
  5. Během cvičení se snažte klidně dýchat (rozhodně dech nezadržujte) a zároveň nepřerušit stahování břišního svalu.
  6. Poté svaly uvolněte a proveďte krátký odpočinek.
  7. Opakujte 3–5krát, 3–4krát týdně.

Co si z toho vzít?

"Břišní vakuum" je cvičení soustředící se na posílení hlubokých svalů břišní stěny, zejména transversus abdominis. Jejich pravidelným tréninkem můžete navíc snadno a efektivně zlepšit stabilitu páteře. Další výhodou je jeho časová i prostorová nenáročnost – lze jej provádět kdykoliv a kdekoli a nevyžaduje žádné speciální cvičební pomůcky. Cvičení nabízí potenciální benefity, mezi které patří snížení bolesti zad a rizika poranění při zvedání těžkých předmětů. Nicméně při touze po viditelných břišních svalech je třeba toto cvičení (po konzultaci s trenérem či jiným odborníkem) kombinovat s dalšími cvičeními, kardio tréninkem a zdravou stravou.

Jak na silné a vyrýsované břicho krok za krokem
Jak na silné a vyrýsované břicho krok za krokem
Sixpack je doménou letní formy. Přečtěte si základní principy, jak dosáhnout vytoužené postavy a hlavně zajistit vašemu tělu kvalitní a zdravý pohyb.
6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?
6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?
Toužíte po plochém a pevném břiše, ale na rozdíl od jiných částí těla, tady ne a ne vidět nějaký zásadní pokrok? Nenechte se zmást často opakovanými mýty a zaměřte se jen na to nejpodstatnější. V článku vám poradíme jak.
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Často věříme, že můžeme zhubnout břicho, když budeme dělat jenom sklapovačky. Je to pravda, nebo se jedná o jeden ze společenských mýtů?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Vyrýsované svaly a ploché břicho za týden? Tak to nezvládne asi nikdo. My vám ale nabízíme 6 jednoduchých kroků, se kterými si ploché břicho nejen vypracujete, ale také udržíte.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.