Boj proti akné v dospělosti: proč se tvoří a na koho se obrátit?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
1
Boj proti akné v dospělosti: proč se tvoří a na koho se obrátit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Akné je zánětlivé onemocnění kůže a zároveň osmé nejčastější kožní onemocnění na světě.
  • Ačkoli se to tak může zdát, akné není jen problémem teenagerů; více než 25 % žen a 12 % mužů po čtyřicítce uvádí, že mají s tímto jevem problémy.
  • Možné trvalé následky zahrnují kromě jizev také například snížení sebevědomí.

Začneme od začátku – co to akné je?

Zjednodušeně je akné běžné kožní onemocnění, vznikající v důsledku ucpání vlasových folikulů pod kůží. Trochu podrobnější popis vzniku ovšem zahrnuje proaktivitu mazových žláz vytvářející maz zvaný sebum, který s odumřelými kožními buňkami ucpává póry. To je ovšem ideální pro růst bakterií, tedy i následný zánět a vytvoření akné. Výsledkem jsou potom pupínky, černé tečky a bolestivé cysty na povrchu kůže, nejčastěji v okolí obličeje, mohou se objevit ale také na hrudníku, zádech či končetinách.

Léčba se může lišit na základě závažnosti jednotlivých problémů a zahrnuje jak změny v péči o pleť, tak používání léčebných krémů nebo případnou medikaci pod dohledem lékaře. Vzhledem k tomu, že každý jedinec má odlišný typ pleti, je klíčové najít individuální přístup právě k jeho pokožce pro efektivní kontrolu tohoto nepříjemného jevu.

Příčiny akné u dospělých

Akné v dospělosti je zpravidla  frustrujícím jevem, neboť se očekává, že problémy s pletí budou kvůli hormonálním změnám omezeny spíše na adolescentní období. Nicméně se nejedná o zas tak raritní úkaz. Příčiny mohou zahrnovat též určitou hormonální nerovnováhu (u žen spojenou s menstruačním cyklem, těhotenstvím nebo menopauzou), stres, nevhodnou stravu, ale také užívání některých léků, nebo prostě genetickou predispozici.

Ošetření akné v dospělosti obvykle zahrnuje podobné kroky jako v adolescentním období, včetně důkladné očisty pleti, používání vhodných kosmetických přípravků, v některých případech také léčbu předepsanou lékařem, jako jsou lokální nebo orální léky. Dospělí by ovšem měli dbát také na prevenci podráždění pokožky, vyhýbat se manipulaci s pupínky,  případně sledovat, zda u nich některé konkrétní potraviny nezpůsobují zhoršení stavu pleti. Pokud sami nevíte, jaké přípravky by pro vás byly ty pravé, zkuste svůj případ konzultovat s dermatologem či jiným odborníkem, který vám pomůže najít nejen vhodné produkty, ale také optimální strategii jejich používání pro vaši specifickou potřebu.

Boj proti akné v dospělosti: proč se tvoří a na koho se obrátit?

Existuje věk, při kterém akné navždy zmizí?

Kdyby to bylo tak jednoduché, že? Ale bohužel, ačkoliv většina jedinců zažívá největší náchylnost k akné v pubertě, neexistuje striktní věkový bod, ve kterém by pupínky automaticky a kouzelně zmizely. U některých jedinců mohou pokračovat do dospělosti, dokonce i do středního věku – odborný článek na Apotheco Pharmacy Group tvrdí, že až 26 % čtyřicátníků a 12 % padesátníků trpí právě na akné, 10 % žen má navíc mastnou pleť od puberty až do dospělosti. 

Takže ačkoli může u některých lidí akné přestává být výrazným problémem během pozdní adolescence nebo v rané dospělosti, je důležité si uvědomit, že jsme každý odlišný. Někteří mohou mít tendenci k akné i v pozdějším věku. Klíčová je tedy především prevence. Některé její body jsme nastínili výše, nyní si je pojďme rozebrat. 

Jak proti akné bojovat? 

  • Pravidelná očista pleti: důkladné omytí pleti ráno a večer může pomoci odstranit přebytečný maz a nečistoty, které mohou způsobit ucpaní pórů. Ideálními pomocníky jsou jemnější čisticí prostředky, nevysušující pleť.
  • Používání vhodných kosmetických přípravků: na což navazuje i bod dvě, tedy vyhnout se takovým přípravkům, které obsahují agresivní chemikálie nebo oleje, a tím mohou ucpávat póry. Hledejte produkty označené jako nekomedogenní - nezpůsobují tvorbu komedonů (ucpaných pórů).
  • Hydratace: i mastná pleť potřebuje hydrataci. Právě proto je nekomedogenní  složka ve vašem krému/oleji klíčová. Neucpou se póry, ale pleť přesto zůstane vyživená. 
  • Ochrana proti slunečnímu záření: krémy s ochranou proti slunečnímu záření jsou nutnost,  a to i v zimních dnech, kdy se sluneční paprsky mohou odrážet od sněhu. Díky intenzitě a nižší ochraně se  tedy i tento faktor bere v potaz při hyperpigmentaci či akné.  
  • Pravidelný peeling: exfoliace pomáhá odstranit odumřelé buňky a uvolňovat ucpané póry. Opět doporučujeme používat spíše jemné exfoliační produkty obsahující například kyselinu salicylovou nebo glykolovou kyselinu.
  • Zdravá strava: snažte se o vyváženou a rozmanitou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a zdravé tuky. Svůj vliv na pleť mohou mít především potraviny bohaté na cukr a nasycené tuky.
  • Stress management: i stres přikládá ruku k dílu, co se problémů s pletí týče. Snažte se ho minimalizovat pomocí cvičení, meditace či jiných relaxačních technik (například journalingu?). 
  • Manipulace s pupínky: vyhněte se stlačování nebo manipulaci s pupínky i černými tečkami. Zbytečně si tak můžete  způsobit rozšíření zánětu a vytvoření jizev.
  • Návštěva dermatologa: pokud trpíte závažnější formou akné nebo se chcete pouze ujistit, že jsou vaše kroky z hlediska starosti o pleť správné, konzultujte je  s dermatologem. V horších případech vám mohou předepsat léky nebo poskytnout specializovanou léčbu.
  • Pitný režim: hydratace, hydratace, hydratace, akorát tentokrát trochu jinak – zevnitř. Dostatečným pitným režimem zajistíte zdravě vypadající a zářivou pleť. 

Co si z toho vzít?

Při boji s akné (nejen) v dospělosti pamatujte na pravidelnou a jemnou péči o pleť, volbu vhodných kosmetických produktů a hydrataci. Ochrana před slunečním zářením a zdravý životní styl jdou též ruku v ruce. Klíčové je ovšem uvědomění, že je každá pleť jedinečná, a proto trpělivě experimentujte pro optimální přístup přesně na vaši míru. V případě komplikací konzultujte s dermatologem či jiným odborníkem.

Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
Zdravá strava nemusí být drahá. Jak jíst zdravě a levně?
Zdravá strava nemusí být drahá. Jak jíst zdravě a levně?
Již dávno neplatí, že zdravá strava je drahá. Ukážeme vám, jak si plnohodnotný jídelníček poskládat levně a zároveň chutně.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika
Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika
Hormonální antikoncepce je velmi rozšířenou metodou ochrany proti nechtěnému početí. Může však nabídnout i jiné výhody? A jaká jsou rizika jejího užívání?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Skincare jinak: na co se zapomíná při snaze o hezkou pleť?
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Pokožka v chladnějším období trpí poměrně značnou ztrátou hydratace, což může vést k vysušení, zarudlosti i bolestivým exémům. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, které můžete podniknout, aby vaše pleť vypadala stejně zdravě a hydratovaně po celý rok.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?