Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Podzimní úzkost je každoročním fenoménem zaznamenávajícím nárůst právě v období od poloviny září do konce listopadu.
  • I proto je v těchto měsících tak podstatné dávat důraz právě na dostatek selfcare a regeneraci.
  • Kromě nepříjemných pocitů může navíc podzimní počasí působit také na fyzickou stránku – vysušovat pokožku či vlasy, a tím ony úzkosti dodatečně podporovat.

S klesajícími teplotami a zkracujícími se dny je klíčové věnovat dostatečnou pozornost a čas psychické pohodě. Ideálními pomocníky jsou v tomto vyvážená strava společně s dostatkem pohybu, ale také selfcare či relaxace. V tomto článku se zaměříme na klíčové aspekty podzimní (wellness) rutiny, pro dodání rovnováhy a fyzické i psychické pohody nejen na následující měsíce! 

Proč je tak důležité pečovat o sebe právě na podzim? 

Podzimní období přináší oproti létu poměrně razantní změny –  zelené listy stromů postupně přecházejí do odstínů červené, oranžové a zlatožluté, teploty klesají a dny se krátí. Pro mnohé může být tato změna právě to, co potřebovali. Jiným se zase nostalgicky stýská po teplých večerech a děsí je nadcházející návrat do školy či práce. Ať tak či tak, podzim je ideálním časem na zintenzivnění selfcare a wellness rutiny, která pomůže překonat chladné dny bez sluníčka s pozitivním postojem.

  • Podzim na talíři 4x jinak? Jednoduché a výživné aktiňácké recepty, které prostě musíte zkusit!

Špatná nálada, únava aneb dopady podzimního období na psychiku 

Za horší náladu či nižší hladinu energie může více faktorů, přirozeně kratší dny a méně slunečního světla. Důsledkem toho je nedostatek serotoninu (ovlivňující náladu, chuť k jídlu a únavu) a naopak navýšení melatoninu (vyvolávající spíše pocity ospalosti a možné melancholie). V horším případě se projevuje i sezónní afektiní porucha (SAD) – vlivem které se můžete snáz cítit bezradní, mít problémy s koncentrací, izolovat se či trpět nadměrnou únavou. 

Existují ovšem strategie, díky nimž se s těmito výzvami efektivně vypořádáte. Patří mezi ně například světelná terapie, konkrétně terapie modrým světlem (plus širšími spektry vlnové délky). Tato metoda často využívaná právě k aliviaci SAD – výzkumníci ji identifikovali jako účinnou formu podpůrné léčby deprese obecně, zvláště při kombinaci s vhodnými léky.  

Na psychiku může ale také působit nový začátek školního roku či plný návrat do pracovní rutiny. Celkově je na místě obzvlášť v takových chvílích dbát na pravidelný pohyb, zdravou stravu, dostatečný spánek a pravidelnou selfcare, mající podobu dle vašich aktuálních potřeb a možností. 

Vyvážená strava je základ...

Podzim přináší daleko bohatší úrodu plodů, než by se mohlo zdát. Většina z nich jsou navíc skvělým zdrojem cenných živin, včetně vitaminů a minerálních látek!

  1. Podzimní jablka: typický zástupce – jsou bohatá na polyfenoly a pektin, který má významné prebiotické účinky. 
  2. Vlašské ořechy: další delegát disponující vysokým podílem omega‑3 mastných kyselin. 
  3. Hrušky: plody nabité vlákninou, které lze navíc sušit nebo připravit jako kompot na večerní mlsání. 
  4. Šípky: bohatý zdroj vitaminu C a antioxidantů. Navzdory jejich trpké chuti je lze využít v mnoha receptech, například do omáček.
  5. Černý jeřáb: plod s vysokým obsahem tříslovin a antioxidantů, které mohou mít pozitivní vliv na imunitní systém. 
  6. Rakytník řešetlákový: další bohatý zdroj vitaminu C či hippopheinu, který se v těle mění na biologicky aktivní amin serotonin. Lze jej použít pro výrobu olejů, šťáv nebo také sirupů. 
  7. Kaštany: plod, který se tradičně sklízí v teplejších oblastech, ale i v České republice. Jeho výtěžek je bohatý zdroj komplexních sacharidů a vlákniny.

...stejně jako pravidelná pohybová aktivita

  • Běhání: skvělý a všestranný sport, který můžete provozovat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Stačí správně zvolit oděv (protože “není nevhodné počasí na běhání, jen špatně oblečený běžec”), zahřát se a vyrazit. Malebně zbarvená krajina a chladnější teplota může být navíc příjemným zpestřením.
  • Plavání: i přestože teploty klesají, vnitřní bazény se stále udržují příjemně vlažné a otevřené pro vodní nadšence skrz celý podzim a zimu. Plavání je totiž oblíbeným a velice efektivním sportem přinášejícím mnoho nezastupitelných výhod (komplexní posilování svalů celého těla bez zatěžování kloubů apod.). 
  • Jízda na kole: stejně jako běh je jízda na kole sportem, který můžete se správným oblečením a vybavením provozovat po celý rok. Jedná se o rozmanitý druh cvičení, díky němuž máte šanci poznat své okolí zase trochu jinak, a ještě k tomu udělat něco pro své zdraví.
  • Fitness a cvičení v posilovně: chladné a krátké dny mohou snižovat motivaci k venkovnímu cvičení, a proto je posilovna skvělou alternativou, kde můžete udržovat svoji kondici i v nepříznivých podmínkách. Fitness centra nabízí širokou škálu cvičebního vybavení i skupinových lekcí. 
  • Jóga: toto období může přinášet vyšší hladinu stresu a úzkosti kvůli změněnému režimu a návratu do každodenní rutiny. Jóga je již po staletí branná jako účinný nástroj zvládání náročných situací a uvolnění mysli prostřednictvím dechových technik a meditace. Současně pomáhá udržet fyzickou flexibilitu a sílu.

Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?

…a konečně ta selfcare a relaxace!

Již několikrát zde bylo zmíněna klíčová role selfcare a relaxace během podzimních měsíců. Lidská psychika dostává během tohoto období zpravidla více zabrat, a o to intenzivněji je ji potřeba opečovávat a dodávat potřebnou pozornost a energii. Ideálním prvkem je světem tak opěvovaný journaling neboli deníčkování. Možnost vypustit své myšlenky na papír dodá nejen úlevu, ale také perspektivu a řád vašim potřebám. Jedná se o unikátní osobní spojení, zklidnění zaneprázdněné mysli i určité zhodnocení aktuální životní situace (a zda s ní nechcete něco dělat). Když si k tomu navíc dopřejete šálek horkého nápoje a relaxační hudbu, máte pinterestový “fall evening” téměř bez námahy. 

Na místě je ovšem také meditace či procvičování mindfulness. Praktikování těchto aktivit může efektivně zlepšit vaši náladu, celkovou pohodu a především vyrovnanost. Pravidelná praxe může také pomoci snížit intenzitu úzkostných stavů, pomoci lépe porozumět svým emocím a učit na ně reagovat pro vás zdravějším a přínosnějším způsobem. 

Co nesmí chybět kvalitnímu wellness večeru?

Pokud se chcete opravdu cítit “jako ze škatulky”, můžete si každý týden udělat rande sami se sebou. A stačit vám k tomu bude pouze prostor vašeho domova. O jakém místě je řeč? No přeci o koupelně! Chladné počasí totiž neovlivňuje pouze vaši psychickou pohodu, ale také fyzickou stránku. Vaše vlasy například vysušuje a oslabuje suchý vzduch, je proto potřeba jim dopřávat regeneraci a hydrataci pomocí kondicionéru či masky. Ideálním pomocníkem pro to bude například bambucké máslo, přírodní zázrak bohatý na vitaminy a mastné kyseliny, který hluboce vyživuje a hydratuje. Vlasům tak dodá lesk, sílu a posílí jejich růst. 

Hlavním aktérem je ovšem pokožka. Teplé a relaxační koupele s esenciálními oleji, jako je levandule, rozmarýn nebo eukalyptus, mohou zlepšit celkovou pohodu a uvolnit napětí. Na umytí využijte pokud možno přírodní sprchový gel či hydratační mýdlo pro šetrné vyčištění a vyživení pleti. Po koupeli se poté odměňte pořádnou dávkou hydratace v podobě tělového másla, napři. Vilgain Tělové máslo, pro udržení jemné a hladké pokožky. 

Aromaterapie je dalším účinným způsobem, jak relaxovat a posílit duševní pohodu v podzimním období. Vonné svíčky, difuzéry nebo jednoduché vdechování esenciálních olejů mohou pomoci zmírnit stres, zlepšit kvalitu spánku a povznést náladu. Levandule, růže a ylang‑ylang jsou jen některé z esenciálních olejů, které mohou působit relaxačně a antistresově.

Co si z toho vzít

Podzimní měsíce nabízejí jedinečnou příležitost k intenzivnější selfcare a relaxaci. Ať už se jedná o pravidelný pohyb, využívání sezónních potravin či wellness hydratující nejen pokožku a vlasy, ale také pečující o duševní zdraví a celkovou pohodu. 

Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
Po roce opět přichází období, kdy se brzy stmívá, ochlazuje se a podzimní plískanice přímo vybízí k zachumlání se do teplé deky a sladkému nicnedělání. Únava a prokrastinace však zdaleka nemusí být podzimním pravidlem. Přinášíme vám 5 jednoduchých tipů, které vám pomohou s nimi zatočit.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil. Nová data však naznačují, že ze skupinových lekcí můžete vytěžit ještě o něco víc.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak začít s jógou doma
Jak začít s jógou doma
Možností k pohybu momentálně bohužel moc není. Cvičení doma nám ale nikdo nesebere - v dnešním článku se podíváme na to, jak začít s jógou.
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Chcete začít s plaváním, ale nevíte, jak na to? Pokud zvolíte správnou cestu, můžete v něm najít lásku i spousta benefitů pro vaše tělo. Víte, jakým nejčastějším chybám byste se měli vyhnout?
Poprvé v posilovně
Poprvé v posilovně
Láká vás cvičení v posilovně, ale máte strach, že nevíte, jak to v posilovně funguje? Nemusíte. V tomto článku si s vámi projdeme celý trénink nanečisto a uvidíte, že na tom vlastně vůbec nic není.
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Běhání přináší vedle spálených kalorií a dobrého pocitu po doběhnutí také celou řadu zdravotních benefitů. Víte, jaké to jsou?
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
I vy jste si možná v dětství vedli deníček, kterému jste mohli otevřeně svěřit své pocity i obavy. Journaling však může být prospěšný i v dospělosti, i když v trochu jiné formě, než jste možná zvyklí – s čím konkrétně vám může pomoci, a jak s ním začít?
7 nejlepších podzimních plodů: čím prospívají zdraví a jak je zpracovat
7 nejlepších podzimních plodů: čím prospívají zdraví a jak je zpracovat
Podzimní plody nejen skvěle chutnají, ale jsou také nabité cennými živinami. Čím tělu prospívají a jak je správně zpracovat?
Souboj kol: je pro vás lepší spinning nebo outdoor cycling?
Souboj kol: je pro vás lepší spinning nebo outdoor cycling?
Spinning i outdoor cycling patří mezi velice populární sporty už několik desetiletí. Důvody jsou jasné - efektivní a zdraví prospěšný sport s možností funkce kardia i v rámci nabrání svalové síly. Má ale jedna z variant něco, co ta druhá postrádá? Která je lepší na hubnutí a která naopak pomůže vaší peněžence? Odpověď naleznete v tomto článku!
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie je známá již tisíce let – jaký má však na tyto alternativní postupy názor současná věda? Může terapie pomocí vůní skutečně tišit bolest, snižovat míru stresu a pomáhat při potížích se spánkem?
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Péče o pleť v zimě: 8 tipů pro zdravou a hydratovanou pokožku
Pokožka v chladnějším období trpí poměrně značnou ztrátou hydratace, což může vést k vysušení, zarudlosti i bolestivým exémům. V tomto článku vypisujeme jednoduché kroky, které můžete podniknout, aby vaše pleť vypadala stejně zdravě a hydratovaně po celý rok.
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
Jedním z důvodů (pod)zimního splínu může být i nedostatek slunečního záření, z něhož získáváte během letních měsíců daleko více serotoninu. Tento článek vám představí, jak právě se snížením slunečního světla bojovat několika možnými a navíc jednoduchými způsoby!