Low impact cvičení: šetrná a účinná cesta k posílení těla a zlepšení kondice

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Low impact cvičení: šetrná a účinná cesta k posílení těla a zlepšení kondice
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Low impact cvičení je cvičení s nízkým dopadem na zátěž kloubů, vazů či šlach.
  • To snižuje riziko následných zranění spojených s opotřebením kloubů a umožňuje trénink s vysokou intenzitou bez nadměrného namáhání těchto struktur. 
  • Pro svou přizpůsobivost různým věkovým skupinám a úrovním fyzické kondice se tak tento druh cvičení stává stále populárnější.

Co to je low impact cvičení?

Jak je zmíněno výše, low impact cvičení je jakýkoliv druh tréninku, který má nízký dopad na zátěž kloubů, vazů či šlach. Mezi příklady patří chůze, jízda na kole, odporový trénink, jóga, plavání nebo cvičení s odporovou gumou. Nenechte se ovšem zmást názvem – low impact rozhodně neznamená nízkou intenzitu, naopak jakýkoli z těchto tréninků můžete zpravidla uzpůsobit své aktuální fyzické kondici a stanoveným cílům.

Jedná se tedy o skvělou volbu pro ty, kteří trpí bolestmi kloubů, mají problémy se zápěstím, koleny a kotníky (nebo prostě jen nesnášejí “poskakování”). Zároveň jde o lepší variantu pro začátečníky, jedince při rekonvalescenci či pro jedince s nadváhou. Zárukou je zde částečná prevence přetrénování či snížení rizika zranění. Primární zdravotní výhody tak zahrnují budování síly, vytrvalosti a spalování kalorií na stejné či podobné úrovni jako běh či HIIT.

3 hlavní výhody low impact cvičení

1. Snížení rizika zranění

Benefitem číslo jedna je již předem avizovaná a tolik opěvovaná ochrana kloubů, vazů a šlach před rizikem zranění – to díky schopnosti minimalizovat nadměrný tlak a opotřebení na tyto tělesné struktury. Důvodem je minimalizace nárazů, společně s vysokým stupněm přizpůsobitelnosti – plavání, stejně jako jóga či pilates často umožňují individuální úpravy pro různé úrovně fyzické kondice a zdravotní stav. Díky tomu můžete postupovat vlastním tempem a snižujete riziko přetížení nebo přílišného namáhání. 

2. Vhodnost pro všechny věkové skupiny

To, že je low impact cvičení ideální pro mladší není zas tak překvapivé – jedná se o bezpečnou a účinnou cestu k posílení svalů a kardiovaskulárního systému. Vzhledem k tomu, že tato cvičení minimalizují nárazy a nadměrné zatížení kloubů, mohou mladší jedinci trénovat efektivně a intenzivně bez zbytečného zatížení těla (určeno spíše pro děti či dospívající se specifickými problémy pohybového aparátu. Zdravé děti by se skákání neměly vyhýbat, protože klíčově formuje kostní hmotu).

Pro starší se pak jedná o způsob, jak udržovat kondici a optimální zdraví, bez zbytečného opotřebování či zatížení kloubů a svalů (s rostoucím věkem toto riziko narůstá). Low impact tréninky navíc pomáhají v prevenci proti bolesti zad a zlepšení celkového pocitu pohody a vitality, což je zásadní pro zdravé a aktivní stárnutí.

3. Udržení fyzické aktivity během zotavování

Během procesu zotavování po zranění nebo chirurgickém zákroku je udržení fyzické aktivity zásadní pro rychlejší obnovu a posílení těla. Low impact cvičení nabízí účinnou cestu pro udržení pohyblivosti a síly bez zbytečného namáhání postižených oblastí. Minimalizace ztráty svalové hmoty a síly navíc zajistí postupnou obnovu fyzické kondice a návrat k plnohodnotnému životu s větší nezávislostí a schopností plnit každodenní úkoly. Nezanedbatelným prvkem je též psychologický vliv na pacienta – i lehčí trénink může pomoci zlepšit náladu a snížit pocit frustrace spojené se zotavováním.

Low impact cvičení: šetrná a účinná cesta k posílení těla a zlepšení kondice
obrázek z unsplash.com

Formy low impact cvičení

  • Plavání: plavání je jednou z nejvíce osvědčených forem low impact cvičení, které nabízí širokou škálu výhod pro celkovou fyzickou kondici a pohodu. Patří mezi ně opěvovaný minimální dopad na klouby, vazy a šlachy (což umožňuje hýbat se s vyšší intenzitou, ovšem bez rizika přetížení), fakt, že voda poskytuje přirozenou oporu díky nadlehčení, čímž snižuje tlak na klouby (zvláště prospěšné pro jedince trpící bolestí zad nebo artritidou), také posílení svalů celého těla či zlepšení celkové kardiovaskulární kondice.
  • Jízda na kole: kromě klasického šetrného přístupu ke kloubům je jízda na kole skvělým způsobem posílení svalů dolní části těla, včetně stehen a lýtek. Zároveň zlepšuje kardiovaskulární kondici a vytrvalost. TIP: Pro bezpečnou a účinnou jízdu na kole je důležité dodržovat správnou techniku a bezpečnostní opatření. Kvalitní cyklistická helma a vhodné oblečení jsou základními prvky ochrany, stejně tak správné nastavení sedla a řídítek. Důležitým faktorem je také volba vhodného terénu a trasy, která odpovídá individuálním schopnostem a cílům cvičence. Jinou možností může být i indoor cycling neboli spinning, který můžete absolvovat nezávisle na počasí, nemusíte bojovat s odporem vzduchu, zvyšujete pevnost a stabilitu core společně se sníženým rizikem pádu.
  • Pilates: efektivní posílení těla a zvýšení flexibility, to je pilates. Hlavním předpokladem je důraz na správnou posturu a techniku dýchání, což pomáhá posilovat hluboké svaly břicha, zad a pánevního dna. Tím se zlepšuje celková stabilita těla a snižuje se riziko zranění spojených s nedostatečnou svalovou podporou. Pilates může také pomoct zlepšit koordinaci a rovnováhu, což je klíčové pro prevenci pádů a zranění u starší populace.
  • Chůze: všemi opěvovaná chůze je jednoduchá a účinná činnost, která nezatěžuje kolena ani zdaleka tak jako běh nebo jogging. Pokud byste si chtěli tuto aktivitu přeci jen trochu ztížit, zkuste intervalový trénink střídáním 1–3 minut chůze vyšší rychlostí s 30‑60 sekundami chůze pomalejší rychlostí pro “zotavení”.
  • Jóga: aktuálně populární jóga nabízí širokou škálu fyzických i duševních benefitů, mezi které patří také důraz na správnou techniku dýchání či plynulé pohyby, pomáhající při formování těla a zvyšování flexibility, a to opět bez nadměrného tlaku na klouby. Jóga navíc podporuje rovnováhu a koordinaci a uvolňuje napětí ve svalech, což přispívá k celkové duševní a emocionální pohodě jedince.
  • Jízda na kolečkových bruslích: zábavná, a přesto stále velice efektivní, aktivita nakonec. “Kolečkováním” posilujete hýždě, vnitřní i vnější stranu stehen. Jedná se o skvělý protistimulátor pro svaly a klouby dolní části těla. Navíc je jízda na kolečkových bruslích spojena s plynulými a kontrolovanými pohyby, což výkonně minimalizuje nárazy a tlak na klouby. 

Co si z toho vzít? 

Začínáte se cvičením? Máte problémy s klouby či se opět vracíte do “fitness” světa po zranění či operaci? V tom případě je low impact trénink tím pravým pro vás. Low impact cvičení snižuje zátěž a tlak na klouby či svaly, což ovšem neznamená, že se při něm nemusíte zapotit – díky snadné regulaci a nastavení většiny těchto sportů jej máte možnost přizpůsobit vašim potřebám, možnostem i fitness cílům!

Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Proč je nejlepší hubnout s pomocí kardia a silového tréninku zároveň? Prozradíme, jak perfektně nakombinovat obojí pro nejlepší výsledky.
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Umíte při cvičení správně dýchat? Dobrá technika dechu ovlivňuje víc než si myslíte
Umíte při cvičení správně dýchat? Dobrá technika dechu ovlivňuje víc než si myslíte
Nelze popřít, že se dýchání neodmyslitelně pojí s fyzickou aktivitou. Správné dýchání přímo ovlivňuje výkon samotný.
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Jak začít s jógou doma
Jak začít s jógou doma
Možností k pohybu momentálně bohužel moc není. Cvičení doma nám ale nikdo nesebere - v dnešním článku se podíváme na to, jak začít s jógou.
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Chcete začít s plaváním, ale nevíte, jak na to? Pokud zvolíte správnou cestu, můžete v něm najít lásku i spousta benefitů pro vaše tělo. Víte, jakým nejčastějším chybám byste se měli vyhnout?
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Chůze je jednoduchou a nenáročnou aktivitou, kterou může provozovat téměř každý. A taky by každý měl! Jaké konkrétní benefity vám a vaše zdraví může přinést, se dozvíte v tomto článku.
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Jak vybrat nejúčinnější kloubní výživu?
Nejen tvrdým tréninkem dochází k poškození chrupavky, která nestíhá regenerovat. Zdravým kloubům můžeme však pomoci chytře zvolenou kloubní výživou. Co bychom měli v kvalitní kloubní výživě hledat a jaké produkty splňují tyto podmínky?
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Jízda na kolečkových bruslích je skvělý způsob, jak si v létě zasportovat a protáhnout ztuhlé svaly. Existuje ale celá řada dalších důvodů, proč na inliny vyrazit. Víte, jaké to jsou?
Jak se vrátit k fyzické aktivitě po Covid-19?
Jak se vrátit k fyzické aktivitě po Covid-19?
Onemocnění COVID-19 je tu s námi teprve krátce - nikdo proto s jistotou neví, jaké následky může zanechat a při návratu ke sportu je potřeba jistá míra opatrnosti. Za jak dlouho po nákaze můžete se cvičením začít, vám ujasní nový článek.
Souboj kol: je pro vás lepší spinning nebo outdoor cycling?
Souboj kol: je pro vás lepší spinning nebo outdoor cycling?
Spinning i outdoor cycling patří mezi velice populární sporty už několik desetiletí. Důvody jsou jasné - efektivní a zdraví prospěšný sport s možností funkce kardia i v rámci nabrání svalové síly. Má ale jedna z variant něco, co ta druhá postrádá? Která je lepší na hubnutí a která naopak pomůže vaší peněžence? Odpověď naleznete v tomto článku!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!