10 tipů, jak zůstat letos na podzim aktivní

Komentáře
10 tipů, jak zůstat letos na podzim aktivní
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Nástup podzimu nemusí nutně znamenat pokles míry fyzické aktivity.
  • V deštivých dnech poskytnou útočiště vnitřní sportoviště, jindy však můžete bez obav pokračovat ve venkovních aktivitách, které jste započali v létě.

Asi jste už zaznamenali, že dny se začínají zvolna krátit a úmornému letnímu parnu už rovněž odzvonilo. Spolu s opětovným návratem do studijního a pracovního režimu to může vypadat, že pokračovat v aktivním letním režimu je po skončení prázdnin takřka nemožné – dnešní článek vám ale přinese inspiraci hned na 10 činností, se kterými si můžete dát pořádně do těla i na podzim. Nezapomínejte totiž na to, že pravidelný pohyb je nezbytný nejen pro fyzické zdraví, správnou funkci imunitního systému, ale i duševní pohodu, a co si budeme nalhávat, i hubnutí s ním jde o poznání snáz.

1. Vyražte na túru

Že se dá po horách lézt jen od července do srpna? Možná to pro vás bude novinka, ale právě podzim a jaro jsou túry ideální – potkáte totiž výrazně méně lidí a při cestě do kopce konečně nevydáte tolik potu, že by to stačilo na menší horské jezírko. Pokud však nechcete troškařit a chystáte se vyjet do vyšších nadmořských výšek, zjistěte si předem aktuální teploty, aby vás nepřekvapily mrazíky se sněhem.

Ani pokud máte hory z ruky, nemusíte ale zoufat. Túry, na kterých si dáte do těla a objevíte krásná místa, se totiž dají podniknout téměř kdekoliv. Stačí jen vzít mapu a trošku plánovat. A jak se správně připravit? Vše jsme pro vás sepsali v článku Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?

2. Probuďte v sobě celoročního běžce

Běh je sport s mnoha nej – nejoblíbenější a zároveň nejnenáviděnější, nejrozšířenější, ale zároveň také jeden z nejefektivnějších. Za krátký časový úsek při něm totiž spálíte spoustu kalorií, což by ale rozhodně neměl být jediný důvod, proč se pro něj rozhodnete. Běh je skvělý i na podporu funkce srdce, k vyčištění hlavy, objevování nových míst a samozřejmě tréninku vytrvalosti.

Pokud jste však typicky letní běžec, má to jednu nevýhodu – pokaždé, když znovu začnete, běh bolí. Zkuste to tedy letos jinak a namísto každoročního opáčka si běžeckou formu udržujte po celý rok. Uvidíte, že vás překvapí, jak příjemné je běhat ve spadaném listí nebo když pod běžeckými botami zlehka pokřupává sníh. Jak nenechat nic náhodě a správně se na (pod)zimní běh připravit, najdete v článku 7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh.

3. Jízdní kolo ještě neschovávejte

Počkejte také s úklidem jízdního kola – dokud se totiž na cyklostezkách neobjeví ledovka, můžete si s tímhle eco friendly dopravním prostředkem užít ještě spoustu zábavy. Při jízdě na kole posílíte svaly nohou, výrazně zlepšíte funkci své oběhové soustavy a dostanete se s ním i na místa, která by vám jinak mohla zůstat navždy skryta. Co víc, jízdou na kole spálíte překvapivě dost kalorií, takže pokud si chcete udržet hmotnost nebo hubnete, je to jedna z ideálních aktivit.

Další výhody, které jízda na kole přináší, a jak si na něm počínat bezpečně, najdete v článku 7 důvodů, proč jezdit na kole.

4. Dejte šanci kolečkovým bruslím

Inline jsou skvělým a finančně přívětivým způsobem, jak se dostat do pohybu a ještě se u toho skvěle pobavit – jízda je totiž plná adrenalinu. Na “kolečkáčích” vytvarujete zejména dolní končetiny, ale pozadu nezůstane ani zdraví vašeho srdce. Je to navíc fajn příležitost na setkání s přáteli. Další zajímavé informace najdete v článku Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem (i když vy už teď víte, že nejen letním).

10 tipů, jak zůstat letos na podzim aktivní

5. Slyšeli jste o discgolfu?

Máte po škole/práci chuť spíše na setkání s partou přátel a hledáte takovou aktivitu, u které vám při rozhovoru nebudou hořet plíce? Pak byste měli vyzkoušet discgolf – hra je vhodná i pro více hráčů a jako vybavení každému postačí vlastní disk. S malou pomocí podzimního větru pak budete možná sami překvapeni tím, kolik toho ve finále za odhozenými disky naběháte.

A že nevíte, kam za discgolfem vyrazit? Pomoci vám může tato mapa hřišť.

6. Obnovte tradici skupinovek

Je pravdou, že podzimní období s sebou přináší i dny, kdy pobyt venku není zrovna ideální. To je ale skvělá příležitost k tomu, vrátit se po prázdninách do staré známé party na skupinových lekcích. Tento typ cvičení je skvělý v tom, že vám zajistí systematičnost a všestrannost tréninku pod dozorem zkušeného lektora, a navíc se stáváte součástí komunity, což podpoří vaši motivaci.

Vybrat si pak můžete z široké palety skupinových lekcí podle toho, co vyhovuje právě vám – vyzkoušejte např. tabatu, jumping, crossfit, jógu nebo spinning. A co na téma výkonu na skupinových lekcích říkají studie? Přesvědčte se v článku Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům, nebo reklamní tah fitness center?

7. Navažte na svou rutinu v gymu

Krásné počasí a možnost cvičení na workoutových hřištích vás možná v minulých měsících vylákalo ven, podzimní měsíce však volají po návratu do obvyklé rutiny v gymu. Výhody silového tréninku vám zřejmě už ani nemusím vyjmenovávat…nebo tedy jen stručně – od pevných křivek a budování svalové hmoty, přes EPOC a zlepšení kognitivních funkcí, až po ten skvělý pocit, když tu bestiálně naloženou činku konečně držíte nad hlavou.

Podrobné informace o tom, jak silový trénink působí na vaše tělo, a za jak dlouho můžete očekávat výsledky při hubnutí, se dozvíte v článku Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu

8. Vyražte na plavání

Plavání je úžasně efektivní aktivitou z hlediska zlepšení kondice, podpory regenerace, zlepšení flexibility a kloubního rozsahu a samozřejmě i celkového zdraví. Ne nadarmo se tak jedná o jeden z nejčastějších “doplňkových” aktivit k jiným typům sportu.

Ať už se tedy rozhodnete pro kondiční plavání, nebo spíše regenerační trénink, s plaváním nikdy nešlápnete vedle. Další důvody, proč byste měli plavání pravidelně zařadit do své rutiny, se dozvíte v našem článku 7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější.

9. Dejte si do těla doma

Ať už se vám návštěva nějakého sportoviště znelíbila vstupným, dojížděním, nebo třeba přítomností jiných lidí, pořádně do těla si můžete dát i doma. A že to jde, přesvědčily roky poznamenané covidem snad i ty největší odpůrce domácích workoutů.

Klíčová je v tomto případě disciplína – to znamená neodbíhat po každém pípnutí mobilu, nevyřizovat během cvičení pracovní telefonáty a dát do tréninku opravdu všechno. Inspirovat se můžete mnoha našimi workouty, např.:

10. Zkuste novou výzvu

Pokud patříte k těm, kterým zajeté koleje příliš nevyhovují, vlijte si energii do žil novou výzvou – existuje nespočet různých aktivit, které můžete vyzkoušet: krav maga, tai chi, box, bouldering, ringo, squash, trampolíny, golf nebo třeba curling.

Co si z toho vzít? 

Pokles teplot a kratší dny nemusí nutně znamenat vysedávání na gauči – pokud máte možnost, udržujte si pobyt na čerstvém vzduchu, např. při túře, běhu, na kole, kolečkových bruslích nebo třeba discgolfu.

Ani v případě nepříznivého počasí však není třeba věšet hlavu – vyražte do bazénu, obnovte tradici skupinovek a tréninku v posilovně, nebo si dejte do těla přímo v obýváku. A pokud už vás stereotyp opravdu nudí, vždy můžete vyzkoušet novou výzvu. Hlavní je totiž zůstat v pohybu. 

Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Je bláhové si myslet, že se nám bude do tréninku vždy chtít na 120 %. Jak ale hodit výmluvy za hlavu a přesto vyběhnout? Poradí vám nový článek.
Vyhoření v rámci cvičení – o co jde a jak je poznat?
Vyhoření v rámci cvičení – o co jde a jak je poznat?
Přinášel vám trénink vždycky radost, ale poslední dobou byste tašku do gymu nejraději odhodili do kouta? Možná se v rámci cvičení potýkáte s vyhořením – o co se jedná a jak je poznat?
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
Přirozený pohyb nemusí být nutně jen chůze a běh. Dejte šanci i plavání a buďte ještě rychlejší, pohyblivější a štíhlejší.
Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Nestíháte nebo nemůžete jít do fitness? Odjeďte svůj trénink doma a naučte se, jakým způsobem cvičit i bez použití těžkých činek a strojů pro udržení svalové hmoty.
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
U čeho spálím vice energie, u kardia nebo u silového tréninku? V této otázce bude velice těžké určit pomyslného vítěze, i když spor o to, který trénink je efektivnější ve vztahu ke spalování energie nebo tuku, je více než věčný. Jaká jsou fakta, co je EPOC, a co to znamená after-burn efekt?
Domácí trénink pro pevné a ploché břicho
Domácí trénink pro pevné a ploché břicho
Mnozí z nás by si řekli, že pokud nemůžeme cvičit v posilovně, jiný trénink nemá smysl. To ale vůbec nemusí být pravda! V dnešním článku si proto ukážeme, jak efektivně odcvičit břicho v domácích podmínkách.
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Jízda na kolečkových bruslích je skvělý způsob, jak si v létě zasportovat a protáhnout ztuhlé svaly. Existuje ale celá řada dalších důvodů, proč na inliny vyrazit. Víte, jaké to jsou?
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Výšlapy a túry dokážou být úžasným pomocníkem z fyzického, ale i psychického hlediska. Navíc se jedná o unikátní příležitost poznávání vlastní i cizích kultur. Pokud i vy přemýšlíte, že byste s turistikou začali (nebo ji posunuli na vyšší úroveň), ale nevíte jak, je tento článek přesně pro vás. Přináší jednoduché tipy pro začátečníky i  pokročilé!
7 důvodů, proč jezdit na kole
7 důvodů, proč jezdit na kole
Krásné počasí láká trávit čas venku. Je totiž tak trochu škoda zavřít se ve fitku a tam do úmoru ťapat na páse, když můžete vytáhnout kolo a šlápnout do pedálů s větrem v zádech. Víte, jaké benefity má cyklistika pro vaše tělo i mysl?
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Můžeme zvedáním těžkých vah dosáhnout štíhlejšího těla? Nemusíte trávit hodiny na páse, abyste zhubli. Díky silovému tréninku získáte hezky tvarovanou postavu.
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil. Nová data však naznačují, že ze skupinových lekcí můžete vytěžit ještě o něco víc.