Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Běžecká abeceda je cvičení, které běžci praktikují na začátku tréninku kvůli její schopnosti aktivovat šlachy, svaly i klouby.
  • Jedná se o klasickou přípravu na podporu techniky běhu.
  • Začínající a pokročilejší běžci běžeckou abecedu využívají především pro zdokonalení přirozené techniky běhu.

Jistě si pamatujete, jak jste minimálně jednou při hodině tělocviku dělali tzv. běžeckou abecedu. Nejedná se ale pouze o nějakou školní techniku rozcvičení – běžecká abeceda přináší učení správné techniky běhu a zlepšuje frekvenci pohybu nohou a koordinaci. Jednotlivé složky se nezvládají najednou, ale postupně v několika cvicích. Tento článek ji představí víc do hloubky společně s jejími výhodami, a zároveň v něm najdete návod pro začátečníky s instrukcemi, jak na to.

Co si pod tím představit?

Běžecká abeceda je část rozcvičení (nejen) před běžeckým tréninkem. Každá její část představuje činnost, která pomáhá rozvíjet různé aspekty běžecké kondice a působit na klíčové svalové skupiny. Neznamená to ovšem, že nahrazuje dynamické protažení a aktivaci svalů. Posloupnost jejího zařazení do tréninku by měla být: rozehřátí – dynamický strečink – běžecká abeceda.

Zároveň ji není nutné provádět při každém běhu. Doporučuje se cvičit jednou až dvakrát týdně, ideálně před rychlejšími tréninky, závody nebo jakýmkoli vyšším běžeckým zatížením. Díky své rozmanité škále podporuje výkon (krátkodobě) a zlepšuje techniku běhu (dlouhodobě).

Jak taková běžecká abeceda vypadá?

  • Lifting – protlačování: tento cvik slouží ke zlepšení práce a flexibility kotníků a pomáhá při startovací fázi běhu. Začnete tím, že cvik provádíte na místě a postupně přidáváte malý posun vpřed. Při cvičení nechte špičky na místě a zaměřte se pouze na pohyb paty. Provádějte střídavé rychlé a dynamické pohyby směrem vzhůru a horní část těla a boky držte pevně. Ruce mějte pokrčené jako při klasickém běhu.
zdroj: olyrun.com
zdroj: olyrun.com
  • Skipping – zdvihání kolen: dynamický pohyb, podobný liftingu, ale zahrnuje pohyb kolen. Cílem je dostat kolena co nejvýše a především dynamicky. Je důležité dbát na udržování horní části těla, která by neměla být nakloněná dozadu, ale spíše mírně předkloněná.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: suunto.com
  • Zakopávání: přispívá ke zlepšení rychlosti pohybu. Střídavě zdvihejte lýtka nahoru. Pro dosažení vyšší dynamiky je opět důležité zaměřit se také na práci paží, které určují rytmus celého pohybu. Dalším důležitým prvkem je pevná postava těla, ani příliš předkloněná nebo naopak zakloněná.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: suunto.com
  • Odpichy – jelení skoky: přispívají k rozšíření běžeckého rozsahu a prevenci svalových poranění. Začněte postupně zrychlovat dlouhé kroky, téměř přecházející až do běhu. Při odpichu napněte odrazovou nohu v koleně a s neodrazovou nohou vystřelte koleno dopředu. Pro začátečníky může tento cvik být náročný, proto je důležité se zaměřit na přesné provedení a raději začít s pomalými skoro‑kroky místo úplných jeleních skoků.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: suunto.com
  • Běh pozpátku: který pomáhá zlepšit koordinaci pohybu. Opatrně při něm běžíte pozpátku a postupně zvyšujete tempo. Není potřeba při něm otáčet hlavu (pokud jste na rovném povrchu), místo toho se snažte dívat před sebe.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: socceramerica.com
  • Skoky stranou – krok‑sun‑krok: často součást tělesné výchovy. Začnete s rukama položenýma na bocích a vyberte si jednu stranu – pravou nebo levou. Postupně jdete a zrychlujete, až se dostanete k úplným skokům, při kterých se vaše kotníky zdánlivě spojí díky síle dynamiky. Tímto cvičením získáte lepší odrazovou sílu a procvičujete koordinaci pohybů.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: oxygenmag.com
  • Běh stranou: cvik s největší koordinační náročností. Postupně posunujte nohy malými krůčky do boku, přičemž se střídavě přenášejte váhu z jedné nohy na druhou křižte je směrem dopředu a dozadu. Ruce držte rozpažené, hlavu otočenou ve směru běhu. Nezapomeňte po určité době změnit směr.
Běžecká abeceda pro zlepšení kondice a výkonnosti
zdroj: archivbezeckaskola.cz

4 benefity praktikování běžecké abecedy:

  • Struktura a organizace: běžecká abeceda poskytuje běžcům jasnou strukturu a organizaci části jejich tréninku společně s aktivním rozvíjením různých aspektů běžecké dovednosti.
  • Rozvoj běžecké techniky: běžecká abeceda je navržena tak, aby rozvíjela různá hlediska běžecké schopnosti. Pravidelné trénování s jejím využitím může vést k celkovému zlepšení těchto aspektů.
  • Variabilita a rozmanitost: běžecká abeceda je skvělý způsob, jak se vyhnout monotónnosti klasického běhu. Rozmanité činnosti se postarají o narušení možného stereotypu.
  • Motivace a zábava: běžecká abeceda přináší do tréninku prvky hry a výzvy. Jedinci mají možnost se zaměřit na viditelné zlepšení cvičení, což je udržuje motivované a zapojené do tréninkového procesu. Zábavný přístup k tréninku může pomoci běžcům udržet dlouhodobou motivaci a radost ze běhání.

Pár tipů pro začátečníky

Pokud i vy chcete začít s během, je dobré mít na paměti několik pravidel. První a jistě jedno z nejdůležitějších je začít postupně, s mírným tempem a krátkými vzdálenostmi. Tím předejdete nepříjemnostem, jako je svalová horečka či bolestivé “píchání v boku”. Zároveň je potřeba se před každým tréninkem důkladně rozehřát, což zahrnuje dynamické protažení a aktivaci svalů, například právě pomocí běžecké abecedy. Po skončení tréninku je naopak na místě provést statické protažení. Ideálním parťákem budou i kvalitní boty určené právě na běh, které navíc odpovídají vašemu běžeckému stylu a typu chodidla – díky tomu snížíte riziko zranění a zvyšujete pohodlí při běhu.

Ale především při trénincích používejte selský rozum a poslouchejte své tělo. Pokud se budete cítit unavení nebo vás dokonce něco začne bolest, odpočiňte si a nechte tělu čas na regeneraci. Násilné pokračování v tréninku může vést k přetížení a zranění. S čímž souvisí jistě i trpělivost. Běhání je proces, který vyžaduje čas. Nečekejte světoborné výsledky po týdnu, naopak si zkuste všímat maličkostí a postupně budovat kondici snů. Třeba právě pomocí běžecké abecedy.

Co si z toho vzít?

Běžecká abeceda je soubor cviků, který se používá k rozvoji pohybové techniky a kondice u běžců. Je využíván začátečníky i profesionálními běžci, a to především díky její schopnosti zlepšovat techniku a koordinaci. Zábavný způsob části tréninku je navíc ideálním faktorem pro fyzické i psychické naplnění tréninku. Doporučuje se jí dělat jednou až dvakrát týdně spíše na počátku jednotlivých tréninků a po důkladném rozcvičení a zahřátí. Nováčkům doporučujeme konzultace jednotlivých cviků s profesionály pro zaručení správné techniky a snížení rizika úrazu.

Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Běhání je krásný sport, ale začít s ním a nepřestat chce odhodlání a pevnou vůli. V tomto článku ti ukážeme, jak začít s běháním tak, aby tě chytlo a bavilo.
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Běh má pro většinu sportovců nálepku "pouhého" kardia, které pomůže při redukci hmotnosti. Věděli jste ale, že během můžeme také budovat svaly?
6 důvodů, proč začít běhat
6 důvodů, proč začít běhat
Běh je super pomocníkem nejen při hubnutí. Víte ale, jaké další výhody má a proč byste ho měli zařadit do svého tréninkového plánu?
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
6 častých chyb začínajících běžců. Jak si užít běhání?
6 častých chyb začínajících běžců. Jak si užít běhání?
Běhání je krásný sport, pokud jej děláte správně a nepřeceňujete své síly. I sebevíc nadšený začátečník tak může rychle skončit na vyčerpání, v horším případě se zraněním. Jaké jsou nejčastější chyby začínajících běžců?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?