Zadržování vody v těle: příčiny a jak s ním bojovat

Komentáře
Zadržování vody v těle: příčiny a jak s ním bojovat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Zadržování vody v lidském těle se může projevit otokem a dočasným nárůstem hmotnosti.
  • Zadržování vody může nastat narušením funkce lymfatického, vylučovacího nebo hormonálního systému.
  • Oblíbeným prostředkem k odvodnění jsou bylinky a suplementy, jejich účinnost je ale stále předmětem diskuzí.

Asi dvě třetiny lidského těla jsou tvořeny vodou. Množství vody v těle je však výsledkem dynamické rovnováhy - každý den nějaká voda přibyde (přijmeme ji z jídla a pití) a nějaká odejde (vyloučíme močí, potem, stolicí, nebo ji vydechneme).

V průměru to většinou vyjde tak akorát fifty‑fiftymnožství vody v těle se v čase nemění. Pokud ale dočasně vylučujeme vody méně, než kolik přijmeme, mluvíme o zadržování vody v organismu. Proč k tomuto stavu dochází a co se s tím dá dělat?

1. Premenstruační syndrom a hormonální změny

Jednou z častých příčin zadržování vody v organismu je premenstruační syndrom (PMS). Jedná se o fyzické, emoční a behaviorální změny, které se u žen mohou objevit před začátkem menstruace. Podle projevů dělíme PMS do čtyř kategorií na variantu A, C, D a H. Právě projevy kategorie PMS‑H jsou nejčastěji spjaty s fyzickými změnami, které zahrnují zadržování vody, otoky a dočasný nárůst hmotnosti.

Zadržování vody během PMS je specifické pro oblast obličeje, prsou, břicha a koncových částí rukou a nohou. Tento efekt pravděpodobně souvisí se zvýšenou hladinou progesteronu během luteální fáze, jehož efekt je dále umocněný zvýšenou aktivitou aldosteronu.

2. Nedostatek pohybové aktivity

Zadržování vody v koncových částech rukou a nohou je spojenou se sedavým životním stylem a fyzickou inaktivitou. Lidé, kteří mají problém chůzí přejít přes několik bloků, mají až 3x vyšší pravděpodobnost vzniku otoků následkem zadržování vody v organismu.

Otoky dolních končetin jsou také častější u osob, které mají sedavý životní styl a pracují od počítače. Riziko zadržování vody také dramaticky zvyšuje nadváha a obezita, která bývá důsledkem dlouhodobého nedostatku pohybové aktivity.

3. Nadbytečná konzumace soli

Koncentrace sodíku je v tělních tekutinách velmi přísně regulována. Ani když sníme soli přebytek (kuchyňská sůl je ze 40 % tvořena sodíkem), koncentrace sodíku se v krevním séru nijak dramaticky nezvýší. Toho je dosaženo snižováním či zvyšováním množství tělních tekutin. Existují proto hypotézy, které nadměrnou konzumaci sodíku spojují se zadržováním vody v lidském těle. Některé studie tento jev pozorují, jiné nikoliv.

Zdá se proto, že vliv sodíku na zadržování vody je individuální a závisí mimo jiné na tom, jestli je v těle sodíku dostatek. Jelikož ale v typicky západní stravě konzumujeme soli více než dvojnásobek toho, co doporučuje Společnost pro výživu, snížit množství soli ve stravě rozhodně není na škodu.

4. Porucha funkce lymfatického systému

Lymfatické otoky (lymfedémy) mohou být další příčinou zadržování vody v některých částech těla. Nesprávně cirkulující lymfa se v daném místě zadržuje a způsobuje měkký, zpočátku nebolestivý otok.

Lymfedémy mohou být vrozené (primární lymfedém) nebo způsobené některým vnějším faktorem během života (sekundární lymfedém). Celosvětově mezi nejčastější příčinu patří infekce, v západním světě je však častější příčina úraz nebo operační zákrok.

5. Porucha funkce ledvin

Ledviny jsou orgány lidského těla, které filtrují a vylučují odpadní produkty v podobě moči. Jejich nesprávná funkce má vliv nejen na regulaci vody v těle, ale také na stálost vnitřního prostředí. Při chronickém renálním selhání dochází k postupnému selhávání funkce ledvin. Schopnost filtrovat odpadní produkty se v konečných fázích snižuje až desetinásobně. Jedním z projevů poté může být zadržování vody v těle a vznik otoků.

Zadržování vody v těle: příčiny a jak s ním bojovat
obrázek z freepik.com

Je možné odvodnit tělo?

Pokud tělo zadržuje vodu, má k tomu nějaký důvod. Může jít o přebytek či nedostatek některých vitamínů či minerálních látek, o poruchu vylučovací či oběhové soustavy nebo jde o období před menstruací, kdy dochází ke změnám v hladině hormonů.

Každá příčina si žádá specifické řešení, v některých případech se vyplatí jen počkat, než si s přebytečnou vodou tělo poradí samo. Kolikrát místo nakupování zázračných “odvodňovacích” tabletek tak uděláte lépe, když se zaměříte spíše na pravidelný pohyb a zdravý životní styl.

Jak se dá bojovat proti zadržování vody v těle?

1. Pijte hodně vody

Čím více vody tělu dopřáváte, tím více ji vylučuje. Naopak nedostatečný příjem tekutin může znamenat, že si organismus v rámci obranného mechanismu bude šetřit doslova každou kapku. Pijte alespoň 30‑45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti, preferujte čistou vodu, v menší míře minerální vody, neslazené čaje nebo kávu.

2. Šetřete se solí, přidejte na ovoci a zelenině

V některých případech může být zadržování vody v těle způsobené přebytkem sodíku a nedostatkem draslíkuPřebytek sodíku ve stravě jednoduše vyřešíte s ním, že budete jíst méně slaná jídla. Draslík naopak doplníte tím, že budete jíst více ovoce a zeleniny. Společnost pro výživu doporučuje denně alespoň 600 g ovoce a zeleniny, mezi nejbohatší zdroje draslíku patří jablka nebo banány.

3. Vsaďte na pravidelný pohyb

Jedním z nejúčinnějších prostředků proti zadržování vody je pravidelná pohybová aktivita. Nejen že sama o sobě snižuje riziko vzniku otoků, ale současně pomáhá s udržením zdravé hmotnosti.

Naplánujte si pravidelný pohyb na každý den. Už jedna procházka denně udělá zázraky a jestli máte jen 30 minut, poradíme vám, jak během nich zvládnout plnohodnotný trénink v posilovně.

4. Vyzkoušejte některé bylinky

Některé byliny jsou již po staletí používána pro podporu odvodnění organismu. A ačkoliv v řadě případů jde spíše o lidové léčitelství, existují rostliny, jejichž účinek je podpořený i některými studiemi. Třeba takový extrakt z pampelišky ve studii způsobil vyšší četnost močení během dne. Podobně se studují také účinky kopřivy, které byly potvrzeny ve studii na zvířecích modelech.

Zajímavou rostlinou je také přeslička rolní, která patří mezi bohaté zdroje přírodního křemíku (extrakty obsahují asi 7 % oxidu křemičitého). Ve studii z roku 2014 vědci došli k závěru, že podávání 900 mg extraktu z přesličky rolní mělo značný diuretický efekt.

Co si z toho vzít?

Zadržování vody v těle se projevuje otoky v různých oblastech těla a může být doprovázeno nárůstem hmotnosti. Příčin zavodnění může být mnoho, mezi ty nejčastější patří premenstruační syndrom u žen, nepoměr mezi příjmem sodíku a draslíku a poruchy funkce ledvin a lymfatického systému.

Pokud se chcete zavodnění vyhnout, vsaďte na dostatečný pitný režim a preferujte ve stravě dostatek ovoce a zeleniny, které nejen že obsahují hodně vody, ale jsou také bohatým zdrojem draslíku. Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě a pokud chcete snahu o odvodnění podpořit, vsaďte na některé bylinky. Mezi nejžhavější kandidáty podporující odvodnění patří pampeliška, kopřiva a přeslička rolní.

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Ačkoliv výživová doporučení radí jíst denně okolo 5 g soli, téměř žádný vyspělý stát světa to není schopný dodržet. Některé státy solí dokonce dvojnásobně. Čím to je a jaký to má vliv na naše zdraví?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Sůl byla v minulosti mimo jiné používána k léčebným účelům, dnes jí ale máme v jídelníčku takové množství, že nám její příjem spíše škodí. Jaká rizika s sebou zvýšená konzumace soli přináší, jaké potraviny jsou jejím největším zdrojem a jak je to se zadržováním vody při hubnutí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!