Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Dorian Yates - rozhovor o výživě (I. část)

15. 10. 2010
Komentáře
Dorian Yates - rozhovor o výživě (I. část)

Šestinásobný Mr. Olympia poskytl rozhovor americkému serveru bodybuilding.com o tom, jak se stravoval v přípravě na Mr. Olympia, jak pomocí stravy dosáhl nevýdaných výsledků a sportovní výkonnosti.

Dorian YatesTřídění toho, co funguje a co nefunguje, to je motto, které by mohlo charakterizovat přístup Doriana Yatese - šestinásobného Mr. Olympia, ke své přípravě na soutěže a k výživě obecně. Přes komplikaci procesu plánování výživy Dorian nikdy nepotřeboval výživového poradce, vše si tvořil sám a část jeho poznatků můžete na svou stravu aplikovat i vy, a to pomocí našeho překladu interwiev.

Za 25 let, po které působí Dorian na půdě profesionální kulturistiky již slyšel mnoho hypotéz a výsledků, které na sobě dokázal sám vyzkoušet a vybrat jen to nejlepší, aby dosáhl šesti po sobě jdoucích titulů Mr. Olympia, ustavil také nový trend v kulturistice, a sice velké, tvrdé a na kost vyrýsované svaly. V následujícím rozhovoru se vám Dorian pokusí poradit, jak na výživu, dočtete se také o jeho přípravě na Olympii a vyjádří se i k dopingu.

Začneme hezky od vašich začátků. Jak nejlépe budovat svalovou hmotu, používal jste nějaký specifický rozsah nebo užíváte starý známý systém příjmu bílkovin?

Dva gramy na kilogram jsou minimum, pokud chcete budovat svalovou hmotu. Pak jste v bezpečí. Dokonce můžete zvýšit dávku na 3 g na kg v závislosti na intenzivním tréninku, ale minimum je dva gramy.

Dorian YatesV kulturistice, především té profesionální vidíme sportovce konzumovat až 600 g bílkovin denně. Myslíte, že je takové množství nezbytné?

Hodně z přijatých proteinů se nevyužije a odejdou z těla. Nebo se přemění na glukózu a budou použity jako zdroj energie, to je velmi drahý a neefektivní způsob, jak pokrýt dodávku energie. Zbytečně zatěžujete své tělo a to je přinejmenším nepotřebné.

Můžeme nějak poznat, že nadměrný příjem bílkovin zatěžuje nebo přetěžuje naše ledviny. Pro které je tento stav nebezpečný?

Nejsem specialista z oboru medicíny, ale vím, že ledviny vylučují odpadní látky při zpracování bílkovin, vysoký příjem je tedy nutí pracovat intenzivněji. Pokud jste zdraví a vaše ledviny také, nevidím v tom problém. Ale pro lidi, kteří s vylučovací soustavou a ledvinami problém mají, bych vysokoproteinovou dietu nedoporučoval, težko by zvládli další stres v podobě usilovného cvičení. Pokud jste tedy zdraví, pouze nutíte pracovat ledviny intenzivněji.

Dorian YatesJak byste popsal svou stravovací filozofii?

Stejně jako všechno ostatní je i moje výživa systematická a rozumná. Kdybych měl sestavovat něčí jídelníček, nejdříve bych se ujistil jestli má dostatek bílkovin, a že tyto bílkoviny pocházejí z kvalitních zdrojů. Zde často hovoříme o vejcích, a o tom zda konzumovat žloutky nebo ne.

Já vždycky radím, že k bílkům byste měli zařadit i několik žloutků, které obsahují aminokyseliny, které v bílku sice najdete, ale v malém množství. Taková strava má poté lepší aminokyselinové spektrum. Dalšími zdroji kvalitních bílkovin jsou kuřecí prsa, krůtí prsa, libové hovězí maso, ryby a jiné mořské plody.

Samozřejmě nesmím zapomenout na proteinové doplňky stravy. Pokud chcete vzít jenom jeden produkt doporučil bych vzít směs bílkovin - syrovátkový protein, micerální kasein a možná vaječný albumin. To radši než jednodruhový protein. S takovou strategií budete mít jistotu stálého přísunu a zpracování aminokyselin, protože se každá tráví v jiný čas. Syrovátkový protein se tráví velmi rychle a je z něho i dost odpadu, to bych neviděl jako ideální ve většině případů.

Kasein zajistí stálý příjem proteinů po delší dobu?

Ano, protože kasein je pomalu stravitelný, ale musíte si uvědomit, jaký typ kaseinu přijímáte. Je třeby využívat micerální kasein, který při zpracování není vystaven teplu a je pro tělo přirozenější. Máme také druhý typ, a sice kaseinát vápenatý, ten však není tak vhodný pro tělo a je těžko včleněn do svalových buněk.

A jaký je ideální čas příjmu micerálního kaseinu, před spaním?

Ano, ale ideální čas je kdykoliv. A jediný čas, kdy je možné nahradit ho syrovátkovým je doba po cvičení, jinak by měl být vždy obsažen ve vašem shaku.

Na další část se můžete těšit již v některém z následujících dní!

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku        Sdílet

zdroj: bodybuilding.com
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?