4 důvody, proč vaše tělo potřebuje hydrolyzát

1. 12. 2016
Komentáře
4 důvody, proč vaše tělo potřebuje hydrolyzát

Fitness průmysl se stále dokola motá okolo nových proteinových přípravků a způsobů, jak napomoci vašemu tělu znovu růst a zabezpečit lepší proteosyntézu svalové hmoty. To je skvělé. Jedna z těch největších perel leží velmi blízko, ale je často opomíjená. Tady jsou 4 důvody, proč vaše svaly potřebují "hydro", tedy hydrolyzát. 

Doba, kdy jsem poprvé na naší malé brněnské prodejně dostal do ruky hydro, je již opravdu dalece vzdálená, nicméně tu neuvěřitelně odpornou chuť, kterou tehdejší hydra měla, si pamatuji jako dnes. Hořká pachuť, u níž jste přemýšleli, jestli už se někomu před vámi tento váš protein válel v puse a žaludku. Nic, čím byste si zpříjemnili pohádkový večer u televize. To jsme zpátky v čase cca 8 let, kdy bylo "hydro" v plenkách. Dnes je již z hydrolyzátu statný konkurent jeho starších sourozenců. Dostává se do povědomí čím dál více lidí, kteří objevují jeho výhody. Hydro již není to, co bývalo. Už to není ta hořká hmota, ale přidaly se příchutě jako vanilka, jahoda nebo snad banán. Ty setřely původní chuťové vlastnosti, nicméně jistě ne kvalitu a výhodnost právě hydrolyzovaného proteinu.

Co je hydro? 

Jedná se o enzymaticky natrávenou (naštěpenou) bílkovinu, a to buď nejtradičněji syrovátkovou bílkovinu, nyní nově kasein nebo nejhůře hovězí bílkovinu. Toto enzymatické rozštěpení bílkoviny má za následek rozpad na kratší řetězce, které jsou rychleji dostupné pro trávící šťávy (zkrátí se doba trávení, protože se v podstatě vynechá několik mezistupňů). Při enzymatickém štěpení může vzniknout určitý podíl volných aminokyselin, dipeptidů, tripeptidů až polypeptidových řetězců.

To byla malá odbočka, a nyní již k hlavnímu tématu. 

1/ Vyšší obsah leucinu 

Hydrolyzát syrovátkové bílkoviny má oproti syrovátkovému izolátu vyšší obsah leucinu, a to o zhruba 2 %. Jak víte, tak leucin je jednou z rozhodujících aminokyselin podílejících se na růstu svalové hmoty a otevírání "dvířek" ke svalovému růstu. Každé procento navíc vás tedy dostává zase o kus dále k vašemu cíli. Jako ideálnější se v tomto bodě ale jeví využití hydrolyzovaného kaseinu. Ten se sice na našem trhu ještě zcela neustálil, nicméně i tak je velmi podstatným zdrojem bílkovin, který by ve vašem stravovacím plánu neměl jistě chybět. 

Kaseinová bílkovina je tradiční bílkovina, která se užívá před spaním. Je jasné a logické, že podobně ji budete chtít použít i vy. Co je ale zajímavější - i když se bílkovina kaseinu obecně považuje za antikatabolickou se stálým nárůstem aminokyselin, tak v podobě hydrolyzovaného kaseinu může mít podobně rychlý nárůst jako bílkovina syrovátková. Navíc se hladina aminokyselin udrží na vysoké úrovni po dobu celých šesti hodin. To vykazuje až o 30 % vyšší odraz na proteosyntézu svalové tkáně. 

2/ Rychlejší doplnění glykogenu a růst

Jak jistě víte, vaše tělo reaguje na příjem sacharidů produkcí inzulinu. To je již dnes velmi známý jev. Méně známé je, že existují bílkoviny (zejména s vyšším podílem větvených aminokyselin), které mají stejný nebo spíše podobný efekt jako konzumace sacharidů. Podobně jako sacharidy nutí slinivku k produkci inzulinu. Jednou z bílkovin, které mají tento vliv, je syrovátka, a o to více ve své hydrolyzované podobě. Tím je možné za současného příjmu sacharidů po výkonu daleko rychleji navrátit "vypálený" glykogen do svalů a nastartovat regenerační procesy vedoucí k růstu a superkompenzaci svalových buněk. 

Pokud ale sacharidy po výkonu nepřijmete, nezoufejte. I tak zůstává podstatným efektem zastavení katabolismu svalové tkáně a nastartování regeneračních procesů. Inzulin uchopí kolující aminokyseliny z hydrolyzovaného proteinu a tlačí je k porušeným svalovým buňkám. 

Zde bych nicméně chtěl varovat před užitím hydra před ranním kardiem. Vyšší produkce inzulinu (i bez cukru) by mohla znamenat nižší účinnost hormon‑senzitivní lipázy, a vy přece chcete během kardia spalovat tuku co nejvíce. Nebo se pletu? 

3/ Rychlejší regenerace

O regeneraci se hovoří velmi často a v mnoha různých pádech. Spousta lidí si tento termín plete s růstem svalů, nebo snad s bolestí svalů. Není tomu zcela tak, i regenerace se dá měřit. Zde si již na pomoc beru jednu studii, na kterou dávám odkaz pod článkem. Ta zkoumala rozdíly v regeneraci při použití syrovátkového izolátu a hydrolyzátu po provedeném excentrickém (tedy negativním) tréninku. Výstupem pro ni byly krevní markery ukazující na míru regenerace. Zjistilo se, že při konzumaci hydrolyzované syrovátky byli sportovci zregenerovanípo 6ti hodinách stejně, jako sportovci při použití placeba nebo syrovátkového izolátu po 24 hodinách. A to je docela podstatný rozdíl. Využít tohoto efektu můžeme zejména u náročných vícefázových tréninků, které bývají součástí sportovních příprav například ve vrcholové soutěžní kulturistice, fitness, nebo zcela jiných sportech. A věřte, že byste se divili, jak tvrdě se v nich dře. 

4/ Rychlost stravitelnosti 

Tento bod dal až na konec, nicméně spíše z důvodu, že tento fakt již prostě a jednoduše všichni vědí. I tak jej ovšem je za hodno zmínit. Hydrolyzovaný protein je nejrychlejším zdrojem bílkovin, které ve svém suplementačním plánu můžete mít, a to právě díky zmíněným volným aminokyselinám, dipeptidům a tripeptidům. Právě ty se ihned po výkonu starají ve vašem organismu o to, abyste začali ihned regenerovat a opravovat svou svalovou tkáň, ale také, aby se pro energetické nároky vašeho těla nepoužívaly další svalové bílkoviny. 

Jak tedy HYDRO používat? 

Využijte jeho rychlost do 20 minut po výkonu a dejte si dávku 20 - 30 g, druhou můžete využít ráno po probuzení. Během dne a před spaním pak klidně popíjejte hydrolyzovaný kasein, jeho jednorázovou dávku můžete nastavit na množství okolo 50 g čisté bílkoviny. Tato strategie vám jistě přinese nové svalové přírůstky. 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.