Rýže - opravdová fitness potravina?

23. 8. 2016
Komentáře
Rýže - opravdová fitness potravina?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Rýže se stala mýtickou potravinou v kulturistice a fitness. Téměř každého vyznavače objemovky, kterého denně ve fitku potkávám, má ve svém jídelníčku minimálně jednu až dvě porce rýže. Je opravdu tou ideální potravinou pro náš jídelníček? 

Rýže - opravdová fitness potravina?

Přiznám se, i já jsem byl vyznavačem rýže. Pamatuji si na doby, kdy jsem na letní brigádě ve svých šestnácti letech a nutnosti chodit na meníčka (protože nám to jednoduše zaměstnavatel nakazoval a proplácel) přidával ke každému jídlu dvojitou porci rýže. Nezřídka se tak stalo, že jsem jedl kuřecí řízek s rýží, tresku s rýží nebo třeba (pokud nebylo zbytí) smažené syrečky s rýží. Docela šílené kombinace, nicméně mě zcela uspokojoval fakt, že jsem snědl hromadu rýže podobně jako moje kulturistické vzory. Dodnes si vzpomenu na fotografie kulturistů ze zlaté éry, kteří mají zabořenou hlavu v obrovském kýblu s rýží, který se snaží během dne sníst. Dnes již rýži nejím, tuším, že to budou již skoro dva roky, kdy jsem přestal jíst rýži. Dám si ji jednou za půl roku, a víte co, zlepšil jsem se. Dokážu držet netučnou formu i mimo sezónu, cítím se daleko energičtěji a jsem schopen udržet více svalové hmoty. 

Netvrdím, že konzumace rýže je špatná. To v žádném případě. Je to kvalitní potravina, která, ač nám není geograficky vlastní, do našeho jídelníčku zřejmě patří. Tvrdím ale, že nemusí být takovým zázrakem, za který se ve fitness považuje. Co tedy víme o rýži? 

Vyšší glykemický index 

Jak jistě víte, tak glykemický index podporuje teorii tloustnutí na základě příjmu sacharidů. Čím "glykemičtější" potraviny tedy konzumujete, tím více jste na pokraji toho, že inzulin vyprovokovaný po příjmu potraviny způsobí nechtěný nárůst tuku. Glykemický index rýže je velmi variabilní ve vztahu k odrůdě, kterou zvolíte. Obecně se dá říct, že čím tmavší (hnědší se slupkou), tvrdší, méně rozvařená, tím pro vás lépe. Tyto druhy rýže dosahují GI okolo 50, bílé varianty  mají pak GI okolo 80 - 85, což z nich dělá téměř jednoduchý cukr. Důsledkem jeho příjmu může být jedna zmnožování tukové tkáně, úpadek do hypoglykemie nebo až inzulinová rezistence. 

Nízký podíl vlákniny

Ruku v ruce s glykemickým indexem jde i podíl vlákniny. Ten může být velmi nízký a může být i pod 1 g / 100 g potraviny. V našem jídelníčku má vláknina svoje nezastupitelné místo. Je pro nás důležitá z hlediska kvality průchodu tráveniny střevem, výživu střevní mikroflóry a správné funkce tlustého střeva. Ba co více, zasytí vás na velice krátkou dobu, vy tak dostanete dříve hlad a budete opět vyhledávat příval sacharidové energie. Opět zde platí, pokud chcete získat z rýže vlákninu, konzumujte hnědou rýži. 

Limitní aminokyselina lysin

Oproti jiným zdrojům, jako jsou například brambory, má rýže nízký podíl bílkovin. Samozřejmě, tuto potravinu nejíte proto, abyste doplnili bílkoviny do stravy, ale hlavně kvůli sacharidům. I tak je škoda bílkoviny přijaté ve stravě zcela nevyužít. V případě lysinu to může být ale dvojsečné. Tato aminokyselina se řadí mezi esenciální a nutně musí v naší stravě být. Lysin je velmi důležitým stavebním prvkem pro všechny bílkoviny obsažené v našem těle. Má významnou roli při budování svalů, vstřebávání vápníku, při hojení po operacích či po zraněních. Má také funkci při produkci hormonů, enzymů a protilátek při infekcích. Zde si již výběrem druhů rýže příliš nepomůžeme a musíme sáhnout ke kombinaci potravin, nebo ke střídání zdrojů. 

Pokud budu tedy vybírat, tak jakou zvolit? 

1/ Hnědá rýže
Hnědá rýže, stejně jako její odrůdy rýže jasmínová nebo basmati, které obsahují vrchní vrstvy rýže a otruby jsou tím nejlepším, co můžete v do jídelníčku silového sportovce zařadit. Nedodávají pouze cenné komplexní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, ale také důležité vitamíny skupiny B, fosfor a vápník. Stejně tak tyto odrůdy říze dodávají velmi důležitý a nedostatkový hořčík, který napomáhá dobré funkci svalů a srdce. Ba co více, hnědá rýže obsahuje daleko více vlákniny, než její bílá kolegyně. Poskytuje tedy daleko větší nasycení na delší dobu, než bychom mohli od běžné rýže očekávat. Na 150 g vařené rýže najdeme asi 5 g vlákniny.
 
2/ Divoká rýže
Sice vypadá jako rýže a dokonce se tak nazývá, nicméně se o rýži nejedná a jde spíše o travinu. Tradiční divoká rýže byla dovezena jako vodní travina a byla sklízena domorodci z kánoe na řece. Nicméně dnes se již značně domestikovala a je pěstována ve sklenících.
 
Stále však má svá pozitiva, proč byste ji měli zařadit do jídelníčku. V jejím obsahu najdete zejména vysoké množství fosforu, testosteron podporujícího zinku, hořčík, vitamíny skupiny B, a to včetně kyseliny listové. Divoká rýže má "travinovou" texturu a lehce ořechovou chuť. Ideálně se hodí k masům, a to i když jsou více kořeněná, nebo jako zahušťovadlo do polévek.
 
3/ Naklíčená rýže
Pokud chcete mít učiněnou nutriční bombu, vyzvedněte si v obchodě naklíčenou rýži. Jedná se o rýži, která již byla nějakým způsobem určena k růstu. V jednom z nedávných čísel Journal of Functional Foods je uvdeno, že naklíčená hnědá rýže napomáhá produkci GABA v organismu. Tato sloučenina může podpořit zdraví vašeho srdce i psychické funkce. Ba co více, naklíčená rýže je snadněji stravitelná než rýže běžná. Je tedy ve fitness stravě velmi použitelná.
 
4/ Wehani rýže
Tato rýže u nás není příliš známá. Přesto by se v budoucnu mohlo jednat o velmi zajímavý produkt. Aktuálně se pěstuje v Kalifornii a má lehce načervenalou barvu. Svou chutí připomíná rýži basmati, vůní pak máslový popkorn. Již toto hovoří ve prospěch této velmi zajímavé plodiny řazené k dlouhozrnné rýži. Podobně jako její kolegyně nabízí kvalitní a pomalu stravitelné sacharidy, které řadíme do kategorie komplexních. Stejně tak ale vysoký obsah železa, což ocení zejména ženy a vegetariáni.
 
5/ Černá rýže
Další a poslední rýží, kterou si představíme je rýže černá. Opět ne příliš známá odrůda. Pozor, nepleťte si jí s indiánskou rýží, jedná se o něco jiného. Pěstuje se zejména v Číně (kde jinde, že) a její výhoda je právě v černé slupce. Ta podobně jako například bobulovité ovoce obsahuje vysokou dávku antioxidantů. Tato rýže vás tedy v přeneseném slova smyslu chrání před stárnutím. Pokud si navíc rádi hrajete s barevností jídla, vězte, že při vaření se její černá barva mění na lehce nafialovělou. Proč tedy nejíst "kosmické" jídlo.

Závěrečné slovo: Pokud bych to měl shrnout, tak jen zopakuji jeden z prvních odstavců. Neodsuzuji konzumaci rýže, jistě má v kulturistice a fitness své místo, nicméně si zřejmě nezaslouží takové privilegium, které historicky v tomto sportu má. Daleko větší přínos vidím v potravinách, jako jsou brambory, zelenina, ovesné vločky, dýně, celozrnné těstoviny nebo luštěniny. Ty jsou nám převážně vlastní a přirozené a měli by tvořit základ našeho jídelníčku z pohledu sacharidů. Rýži bych do jídelníčku zařazoval jednou za dva dny. 

Zdroje: 

examine.com

Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Prý stačí vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, tomu vysokému se vyhýbat a budeme štíhlí, zdraví a krásní... Ano, zní to opravdu skvěle! Ale bohužel, ani tentokrát to nemáme tak jednoduché a je otázka, do jaké míry si vůbec třeba s glykemickým indexem lámat hlavu.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.