Aleš Lamka: "na Olympii jsem byl sedmý"

3. 11. 2015
Komentáře
Aleš Lamka: "na Olympii jsem byl sedmý"
ilustrační z obrázek z Facebook fanpage Aleš Lamka

Honza Kavalír se činí, a tak pro náš internetový magazín vyzpovídal Aleše Lamku. Závodníka, který v letošním roce absolvuje svoji premiéru v kategorii Men´s Physique. Jak se mu líbilo na Olympia Amateur Prague a co plánuje do dalších sezón? 

Aleš Lamka: "na Olympii jsem byl sedmý"

Ahoj Aleši, představ se prosím našim čtenářům.

Zdravím čtenáře magazínu Aktin. Jmenuji se Aleš Lamka. Je mi 25 let. Bydlím v malém městě Hronov, které leží u Náchoda, u hranic s Polskem, ve východních Čechách. Cvičení, správné stravě a všemu okolo tohoto sportu se věnuji přibližně 5 let. Poslední rok se snažím točit videa na youtube, vést si facebookový profil, vlastním osobní internetové stránky a nabízím své vědomosti jako online trenér. Cvičím pouze v malé domácí posilovně, kterou si postupně budujeme ze všech možných zdrojů, které nám přijdou pod ruku.

Pokud se nepletu, tak byla letošní sezóna tvou vůbec první soutěžní. Pochlub se prosím úspěchy, jakých jsi letos dosáhl. Určitě mě také zajímá, jak čerstvě hodnotíš ty vůbec největší úspěchy.

Ano, rok 2015 je můj první soutěžní. K soutěžení jsem se dostal tak trochu náhodou. Chtěl jsem pouze na vlastní kůži zažít, jak to na závodech vypadá. Vyletět z toho mého sklepa, kde jsem izolovaný od celého světa. Rozhodl jsem se pro kategorii physique, která mi přišla nejoptimálnější pro můj styl cvičení a představy o tom, jak bych asi chtěl do budoucna vypadat. K mému obrovskému překvapení jsem hned na prvních závodech v Děčíně – což bylo mimochodem mistrovství Čech – obsadil druhé místo. Dostalo se mi obrovských gratulací od fanoušků a neskutečně mě to motivovalo. Rozhodl jsem se v závodech pokračovat. I na dalších závodech na jaře jsem se umísťoval na stupních vítězů, těsně pod vrcholem. Samotný jsem tomu nechtěl věřit, byl to pro mě obrovský úspěch a začal jsem okamžitě přemýšlet o podzimních závodech.

Na podzim jsem se zúčastnil mezinárodní soutěže Olympia Amateur Praha, kde byl můj cíl dostat se aspoň do semifinále. Nakonec jsem se umístil na sedmém místě a finále mi uteklo o jedno místo. Plný elánu jsem pokračoval v přípravě a obcestoval všechny možné zbylé české pohárové soutěže, kterých bylo dohromady šest. Na všech, krom jedné, jsem se umístil na prvním místě a zároveň vždy vyhrál i absolutního vítěze, pokud se o něj hrálo, a to tedy hned třikrát.

[Instagram]

Čím jsi podle tebe vůbec nejvíc zaujal rozhodčí? Plavkami to asi nebylo, když jsi jich vystřídal víc.

O plavkách mi ani nemluv, člověk by řekl, že mi velikost M bude vyhovovat. Bohužel když pak na pódiu u každého kroku přemýšlíš, zda ti nespadnou, tak je to docela problém. Objednal jsem tedy další plavky, tentokrát ve velikosti S. Ty na pase seděly dobře, akorát jsem měl při chůzi docela narvané nohavice. Nemluvě taky o tom, jak rychle se tyto barvy zašpiní, když jste celí upatlaní od barvy a nastříkaní olejem.

Ale k věci, čím jsem zaujal? Věřím, že to nebyla jen jedna věc, ale má celková prezentace na pódiu. Dobrý kontakt s publikem, přirozené vystupování a správné pózování. Když to vezmeme po kondiční stránce, tak vsázím na dobře vyvinutý hrudník, široká ramena i záda a úzký pas.

Co bude dál, Aleši? Bude z tebe závodník v men’s physique i příští rok?

Ještě pár let určitě ano. Kulturistika mě nijak neláká. Do budoucna budu možná muset přemýšlet o nové kategorii, která se chystá a to je classic physique. Počítám, že v průběhu let ještě dokážu nabalit nějaké to kilo svalové hmoty a začnu být pro kategorii men’s physique příliš velký. Díval jsem se na předběžné rozdělení výškových kategorií a jejich váhových limitů. Pro mou výšku je horní hranice 84 kilogramů, což je vlastně i má taková cílová představa, kam bych se chtěl dostat. Sice to naturálně nejde tak rychle, ale věřím, že to za pár let zvládnu. Mám tedy ještě prostor pro 6‑8 kg svalové hmoty.

Máš svůj styl nejen ve způsobu prezentace, kterou můžeme vidět ve videích, ale také v tréninku a v jídelníčku. K videím se dostaneme později. Jíš hodně, cvičíš hodně a kašleš na kardio. Jak ses k tomuto postupu dostal? Tak nějak to vyplynulo z toho, co víš o cvičení, nebo za to může zkušenost s „hladovkou“ a nadměrným využíváním aerobních aktivit?

Je to tak trochu kombinace všeho, čím jsem si prošel. Moje začátky byly perné. Věřil jsem tomu, že prostě půjdu cvičit, budu dál jíst hamburgery, pizzy, pít víno a vše se bude nadále do nekonečna zlepšovat. Po roce jsem zjistil, že se pravděpodobně šeredně pletu. Cvičení mě bavilo víc a víc a já chtěl vidět výsledky. Začal jsem tedy studovat články různě po internetu. Snažil jsem se naučit naprosto vše, co o jídle a cvičení vědět lze. Časem jsem začal zkoušet všechny možné varianty tréninkových programů a vyzkoušel jsem snad i všechny možné diety. Zjistil jsem, co mi vyhovuje, co fungovalo a co ne. Co bylo pohodlnější nebo účinnější. 

Samozřejmě jsem si prošel i hladovkami a nekonečnými hodinami běhání. Úspěch to samozřejmě mělo, ale za jakou cenu. Nebavilo mě to, nebyla síla pořádně cvičit. Já si tedy řekl, že to udělám přesně obráceně! Budu dělat to, proč jsem vlastně začal. Budu dělat, co mě baví, a to je CVIČIT. Přestal jsem držet přehnané hladovky. To mi dovolilo cvičit mnohem tvrději, než kdy předtím. Tvrdý trénink se mi potom odměnil svalovým růstem, pálením tukových zásob a dobrou náladou – vše v jednom. Pochopil jsem, jak vlastně tělo funguje, jaké jsou mé možnosti a co je potřeba k růstu nebo hubnutí. Vytvořil jsem si vlastní tréninkové plány, při kterých si sice opravdu máknete, čímž si ale zasloužíte více jídla a zároveň ani není potřeba dělat nekonečné hodiny kardia. Díky těmto zkušenostem jsem se rozhodl pomoci ostatním a nabídnout své služby jako online trenér. Ušetřit lidem jejich roky neúspěchů, vyhozených peněz za suplementy, jídlo a nervy.

[Instagram]

Jak jsi vůbec trénoval na tuhle soutěž? Byla to příprava "physique“ závodníka s důrazem na některé konkrétní partie, nebo příprava kulturisty, který chce být celý (včetně stehen) osvalenější a na soutěž co nejvyrýsovanější?

Nebyl bych to já, kdybych ti odpověděl jednoduše. Nebyl to ani jeden klasický způsob. Udělal jsem to opět podle svého. Cvičil jsem stále svůj trénink zaměřený na silový, svalový i funkční rozvoj. Závody pro mě nejsou priorita číslo jedna, tudíž jsem nevymýšlel žádné konkrétní výmysly a jen pokračoval v budování komplexní, protažené, silné, svalnaté, symetrické a co nejvíce vyrýsované postavy. To vše s lehce sníženým kalorickým příjmem. Poslední dva měsíce jsem testoval, zda jde naturálně cvičit dvoufázově – čili 12x týdně. Hodně lidí pořád hledá nějaké výmluvy, proč něco nejde, aniž by to sami zkusili. I v tomto přehnaném tréninkovém nasazení a zároveň v posledních dnech před soutěží, jsem se například stále snažil přidat nějaké to kilo navíc na těžké dřepy a mrtvé tahy. Zvednout víc, než v tréninku předchozím, i když je to pro physique vlastně úplně zbytečné.

A teď ta videa. Kdy jsi přišel na to, že jsi takový energický ďábel?

Přiznám se ti, že nad tím takto ani nepřemýšlím. Na začátku jsem si pouze chtěl vyzkoušet natočit něco spojeného s tímto sportem. Dříve jsem totiž jezdil Freestyle BMX, točil videa a ta se lidem také docela líbila. Natočil jsem tedy první materiály, zjistil, že se to lidem líbí a že je to baví. Lidé si se mnou začali psát a začali děkovat, že jsem jim pomohl. Tyto zpětné vazby mě vždy neskutečně potěší a motivují mě opřít se do produkce ještě mnohem více. Shodou okolností na tuto tvou otázku nedávno narazila i má babička, když mi řekla, že naprosto nechápe, po kom já to můžu mít. Téměř každého v rodině prý musí skoro prosit o nějakou konverzaci.

Inspiruješ se tvorbou někoho, koho znáš třeba z Youtube, nebo si děláš videa úplně podle sebe?

Učený z nebe bohužel ani tentokrát nespadl. Kromě stovek článků, které jsem přečetl, se také snažím sledovat zahraniční kanály na Youtube, abych se dozvěděl nové věci a mohl je na sobě testovat. Líbí se unikátní lidé, kteří si razí cestu podle svého, o což se snažím i já. Například Mike Rashid, CT‑Fletcher, Strenghtcamp, Athlean‑X, Buff Dudes a další. Sleduji také bývalé powerliftery jako je třeba Mark Bell. Ve svých videích jsem však pouze sám sebou, snažím se předávat dál vlastní rozumy a zároveň pobavit. Věřím, že bez toho by to ani nešlo. Pokud bych se přetvařoval a kradl cizí postupy, tak by se to lidem asi ani nelíbilo a nesledovali by mě.

Máš plán, jak se v tvojí tvorbě pro Youtube posunout někam dál? Kde se vidíš třeba za tři roky?
Žádný konkrétní plán i cíl nemám. Mám akorát vždy krátkodobou vidinu v tom, co, nebo o čem, budu točit dál. Je toho spousta, co mohu lidem nabídnout. Není to asi ten nejlepší marketingový tah, ale chci hlavně zůstat sám sebou, improvizovat a nadále točit poučná, zábavná a tréninková videa, která budou mé fanoušky bavit.

Hodně zajímavou věcí, kterou pro své Youtube kanály dělají tvůrci, jsou kolaborace. Máš dvě jména z Česka a jednu zahraniční osobnost, se kterou bys rád natočil například tréninkové video? Klidně to může být bikini fitnesska. Já osobně mívám tento druh videí ze všeho nejraději.

Musím se přiznat, že mě nikdo z České republiky nijak extra neláká. Když bych si mohl tedy vybrat, určitě by to byl někdo ze zahraničních tvůrců, které jsem již zmiňoval o pár řádků výše. Pokud to opravdu musím zkrátit na dvě konkrétní jména, tak by to byl na sto procent CT Fletcher, díky jeho šíleným tréninkům a neskutečné motivaci. Další by byl Mike O´Hearn, který cvičí velmi podobným stylem, jako já, a je to pro mě neuvěřitelná osobnost.

Aleši, rozhovor je u konce. Pokud bys rád na závěr něco vzkázal našim čtenářům a komukoliv poděkoval, tak ti dávám tu možnost. Já ti děkuji za rozhovor!

Já ti děkuji za oslovení. Určitě bych rád poděkoval mé přítelkyni Verče, která se mnou přežila všechny cesty a zvládla mazání na všech závodech. Také trpí všechny mé sobecké výmysly, když je na řadě jídlo, nebo posilka. Dále bych chtěl poděkovat mému sponzorovi fitnessDK.cz za podporu v suplementech a dalších věcech okolo závodů, bez nich by to určitě nešlo tak dobře. Měl jsem vše, co jsem potřeboval. Nakonec bych chtěl poděkovat i všem svým fanouškům za podporu, gratulace a vůbec za to, že mě sledují a tím i motivují k další tvorbě a snaze být dobrým příkladem! Čtenářům serveru aktin.cz bych rád vzkázal: Nebojte se a nevzdávejte nic předem. Každý z nás si může splnit své sny. DĚLEJTE TO, CO VÁS BAVÍ.

Aleše můžete sledovat na FACEBOOKU, INSTAGRAMU nebo na jeho WEBU

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?