Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Julia Kosturová - rozhovor

12. 7. 2012
Komentáře
Julia Kosturová - rozhovor

Krásná, skromná, cílevědomá a zejména ukrutně silná dívka, to vše je Julia Kosturová v jedné osobě. Čerstvě vystudovaná bakalářka z východního Slovenska, která svými výkony drtí většinu špičkových lifterů a nad činkami, které si nechává naložit, zůstává rozum stát. Troufám si říct, že máte tu čest se formou rozhovoru seznámit s jednou z nejsilnějších žen planety. Julka se na letošním ME GPC stala již po několikáté v řadě „nejúspěšnějším závodníkem“ celého šampionátu, když předvedla 265,5 – 162,5 – 195 kg a připsala si na svoje konto další světové rekordy. Několikanásobnou světovou rekordmanku a držitelku snad všech možných titulů jsme pro Vás vyzpovídali.

Julia Kosturová - rozhovor

Julia Kosturova

Ahoj Julko, prvně bych ti chtěl poděkovat, že sis na mě našla čas a také ti chci pogratulovat ke skvělému úspěchu na ME GPC ve Slovinsku, kde jsi se opět stala „nejlepším závodníkem“ celého šampionátu. Co stojí za tímto neskutečným výkonem, jak probíhala příprava na ME?

Děkuji, Tome. Co se týče přípravy na Mistrovství Evropy, tak ta probíhala víceméně jako vždycky – zejména zodpovědně. Jediný rozdíl byl asi v tom, že jsem si tréninky koncipovala prvně úplně sama.

Popsala bys nám, jak probíhalo samotné Mistrovství Evropy? Vytvořila jsi několik světových rekordů, jsi tedy spokojená se svými výkony?

V každé disciplíně jsem si vytvořila nový osobní rekord. Mrzí mě akorát dřep, kde mi 1:2 neuznali 280 kg kvůli malému poklesu. Jsem také ráda, že se dres na dřep podstatně roztáhnul. Na tréninku jsem prosedla sotva 245 kg, zatímco na Slovinsku šlo do hloubky 220 kg plynule a hluboko. Na jednu stranu je to výhoda, na druhou stranu by dres při větších vahách mohl držet více. Také v benchpressu jsem si vytvořila nový osobní rekord – 162,5 kg. Do mrtvého tahu jsem šla „naslepo“. Ještě týden před soutěží jsem neměla jasno, v jakém dresu nastoupím. Nakonec jsem si vytvořila nový osobák 195 kg, což mě samozřejmě dost potěšilo, i když rozdíl mezi dřepem a mrtvým tahem je stále znamenitý.

Udělala sis na soutěži nové osobní rekordy nebo osobáky trháš zejména na trénincích, prozradíš nám konkrétní čísla?

Už osm let se mi daří vytvářet si osobáky ze soutěže na soutěž. Asi právě to mi dodává motivaci a nahecovanost do dalších tréninků. 

Osobní rekordy si vytvářím stále na soutěžích. Snad jen v benchpressu je to zakleté, těžko se mi benčuje na závodech. Bojím se začínat na vahách přes 150 kg, tím pádem se mi pak moc nedaří dostat se přes 160 kg, ačkoliv tréninkové výkony bývají většinou o něco lepší. Jinak jsem zastánkyně názoru, že soutěžit se má na soutěži, ne v posilovně.

Máš nějaké speciální tréninkové metody, kterých se držíš? Trénuješ nějakým obecně známým systémem nebo máš vlastní tréninkové postupy?

Už je tomu rok, co jsem přesedlala na tréninkový systém Westside Barbell. Takže v podstatě žádné volné dřepy, ale jen dřepy na box. V každé disciplíně lehké a těžké metody, gumy, řetězy atd. Výsledky se dostavily rychle, a co je hlavní – je to nesmírně zábavná metoda!

Jakých zásad se držíš v oblasti výživy a jakou používáš suplementaci ve vrcholové fázi přípravy?

V oblasti výživy se snažím o to, abych měla zejména kvalitní stravu. V podstatě si hlídám hlavně bílkoviny a jím spoustu masa. Sacharidy a tuky moc neřeším. Co se týče suplementů tak zejména BCAA, glutamin, animal packy, tyrosin, tryptofan a gaba. Bez regenerace to zkrátka nejde. Na trénincích, kde ze sebe potřebuji dostat maximum, používám i předtréninkové drinky.

Julia Kosturová

Předpokládám, že vrchol sezóny směřuješ na Mistrovství světa v Bardějově, jaká plánuješ čísla a neotřese se už náhodou magická tisícovka v reshelu?

Vrchol sezóny? Jeden už byl, Mistrovství Evropy na Slovinsku. Ihned po návratu jsem musela začít pracovat, učit se na státnice atd. Od ME jsem byla ve fitku jen párkrát, šlo o tréninky bez jakéhokoliv vybavení. Dám si ještě nějaký ten týden volna, potom si bude potřeba sednout a něco seriózně naplánovat. Momentálně jsem ale skutečně velmi psychicky i fyzicky unavená, abych dopředu kalkulovala s nějakými body a kily.

Vím, že patříš mezi profesionální sportovce firmy Titan Support. Jak jsi spokojena s jejich dresy a které konkrétní používáš?

Sponzoruje mě finská firma Sportkraft, která je mimojiné dealerem pro Titan, jen aby to bylo přesné. Zajišťují mi nejlepší výstroj a vybavení, také pomůcky, které pro realizaci kvalitního tréninku potřebuji. V mém okolí se tréninku a westside systému nevěnuje vůbec nikdo a sama bych si jako studentka nic z toho nedokázala zabezpečit, takže jsem za tuto příležitost velice vděčná. Věnují se mi jako sportovci i co se týče suplementace a doplňků výživy.

Když trochu zabrouzdám do minulosti, prošla jsi více asociacemi, přešla jsi z IPF do OPEN. Co tě k tomuto rozhodnutí vlastně vedlo?

Porovnání IPF a OPEN asociací je nekonečné téma, kde si každý hájí to svoje. Powerlifting je sport, ve kterém se musí sportovci obětovat, investovat do něj čas, energii a peníze. Je tedy na místě, aby se mohl svobodně rozhodnout, jakých závodů se bude účastnit. Já jsem z IPF odešla v rámci velkého slovenského odlivu a dodnes toho nelituji. Byla tam zkrátka nuda. Odešla spousta oddílů a závodníků, o návratu zpět dnes už nikdo neuvažuje. Je tu mnohem větší prostor pro realizaci. Mně osobně však k tomu nevedlo nic, byla jsem mladá a řešila jsem jen to, abych měla oddíl a měla kde závodit. Když se přestupovalo, neměla jsem důvod jim říct „ne“. Doteďka toho však nelituji.

Julia Kosturová - best of

Jako vždy se musím zeptat, zda máš nějaké motto či speciální motivaci, která tě žene do tréninků?

Motto nemám, spíše přesvědčení, které si hájím již pár roků. Lift je běh na dlouhou trať a je třeba být trpělivý. A motivace? Je to především mnoho úžasných lidí, zejména ze zahraničí, kteří mě podporují nejenom hmotně, ale také psychicky. Není těžké podporovat člověka, když se mu daří a podává výkony a pro tým získává mnoho bodů. Důležité je však po jeho boku stát, když je unavený, zničený, podrážděný nebo má zdravotní problémy. Takovýchto věcí si však člověk začne všímat až po delším čase.

Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářům a českým lifterům?

Ráda bych jim vzkázala, aby si šli za svým snem, nenechali se od něj odradit a nenechali si ničím a nikým nic diktovat a dělali to zkrátka pro zábavu a dobrý pocit :)

Julia Kosturova

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".