Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Aminokyseliny - cesta k růstu

19. 6. 2012
Komentáře
Aminokyseliny - cesta k růstu

O aminokyselinách se nikdy nenapíše dost, sice velmi často čteme mnoho různých názorů na hlavní složky bílkovin, ale ne vždy se v nich dokážeme dostatečně orientovat a naložit s informacemi optimálně. Podívejme se společně na to, které aminokyseliny jsou pro náš výkon a organismus nejpoužitelnější, a které naopak v jídelníčku sportovce nemají tak podstatné místo. Jistě nebudete překvapeni, že na vás budu chrlit cizí a odborné názvy, proto se nebojte shrnout všechny svoje dotazy do diskuze k článku a ptejte na to, co vás zajímá.

Aminokyseliny - cesta k růstu

Aminokyseliny jsou pod jednotkami bílkovin. Bílkovina se skládá z mnoha aminokyselin, které jsou spojeny peptidovým řetězcem (polypeptidový řetězec) a, může být stvořen stovkami nebo tisíci aminokyselinami. Aminokyselina je složená z centrálního uhlíkového atomu, na nějž se postupně pojí čtyři další skupiny prvků. Na jednom konci je aminová skupina, na konci druhém je skupina acidová. Dalším prvkem je zpravidla vodíkový atom.

Konzumace volných aminokyselin je efektivní v případech nedostatečně kvalitní základní stravy, v regeneraci ihned po tréninku, v ochraně svalové hmoty a ve stimulaci růstového hormonu. Uplatňují se také v medicíně.

Co jsou to aminokyseliny?

Aminokyselina je v chemii obecně jakákoliv (často zkráceně jako AK nebo AMK) molekula obsahující karboxylovou (-COOH) a aminovou (-NH2) funkční skupinu. V biochemii se většinou tímto termínem rozumějí pouze alfa‑aminokyseliny, tj. takové, ve kterých jsou obě skupiny navázány na stejném uhlíkovém atomu.
V ještě užším smyslu (například v molekulární biologii) se tímto pojmem většinou rozumí proteinogenní alfa‑L‑aminokyseliny – 22 základních stavebních složek všech proteinů (bílkovin).

Esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které živočišný organismus nedokáže syntetizovat de novo a musí být do organismu dodávány s potravou. Navzdory svému názvu jsou to naopak méně důležité aminokyseliny, proto si živočichové mohli dovolit ztratit schopnost jejich syntézy a stali se závislí na jejich přívodu zvenčí.

  požadavky (mg/kg tělesné hmotnosti/den)
  kojenci děti dospělí
histidin 28 ? 10
isoleucin 70 28 10
leucin 161 42 14
lysin 103 44 12
methionin a cystein 58 22 13
fenylalanin a tyrosin 125 22 14
threonin 87 28 7
tryptofan 17 3,3 3,5
valin 93 25 10

Různé formy aminokyselin na prodejních pultech

Aminokyseliny a aminokyselinové produkty jsou jedny z nejmódnějších záležitostí poslední doby na poli doplňků stravy. Na pultech obchodů, v kamenných prodejnách a eshopech je můžeme nalézt ve více formách. Která je pro vás právě ta nejpoužitelnějíš?

Hydrolyzáty aminokyselin – se označují termínem AMINO. Jedná se o enzymaticky štěpené bílkoviny, které obsahují směsi tri‑peptidů, oligo‑peptidů a částečně nehydrolyzovanou bílkovinu. Výjimečně obsahují i volné aminokyseliny. Mohou být ve formě tablet nebo roztoku příp. ve formě hotového nápoje. Při volbě tohoto produktu si dávejte pozor na hydrolyzáty kolagenu, jedná o prach obyčejnou želatinu, která sama o sobě má BH (biologická hodnota) okolo 25. Někdy můžete také nalézt pod názvem hydrolyzát hovězí bílkoviny. Je tedy velmi málo využitelná pro lidský organismus. Naopak vybírejte spíše produkty, které obsahují hydrolyzovanou syrovátku.

Směsi volných aminokyselin – velmi se liší složením. Jejich součástí jsou však vždy volné aminokyseliny. Můžeme najít komplexní směsi aminokyselin, se zastoupením všech aminokyselin, nebo pouze směsi esenciálních aminokyselin. Můžeme najít i směsi s dalšími anabolizujícími látkami, nebo obohacené o jednoduché cukry. Jsou vyráběny ve formě tablet, roztoku nebo jako hotový nápoj. Tyto "amina" jsou již specifičtější a liší se dle toho, které aminokyseliny je v produktu obsaženo nejvíce. Ta také určuje hlavní využitelnost produktu.

Směsi několika málo aminokyselin – jedná se vysoce specifické produkty. Můžeme v nich nalézt od dvou po osm aminokyselin s přídavkem nebo bez přídavku dalších účinných látek.

  • BCAA – větvené aminokyseliny – jedná se o aminokyselinový přípravek, který v sobě kombinuje účinky tří základních aminokyselin - valin, leucin, isoleucin. Větvené aminokyseliny jsou charakteristické rozvětveným postranním řetězcem (methylové skupiny). Větvené aminokyseliny jsou zařazeny do skupiny esenciálních aminokyselin. Organismus si je nedokáže sám syntetizovat. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem nejsou metabolizovány v játrech, postupují tak k periferiím (kosterní svaly), kde jsou využity. Aminokyseliny BCAA se typicky užívají v dávce 500‑3000 mg. Větvené aminokyseliny se užívají před a po tréninku.

BCAA zabraňují katabolismu kosterních svalů. Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem jsou oxidovány během fyzické aktivity. Jsou tedy velmi dobře použitelné v redukčních dietách, pro vytrvalostní sportovce i pro sportovce, kteří se snaží maximalizovat ochranu svalové hmoty.

BCAA a aminokyseliny

Jednotlivé aminokyseliny – používání samostatných jednotlivých aminokyselin, jejich užívání se podobá užívání farmak. Z jednotlivých aminokyselin se tvoří nesmírné množství rozdílných typů bílkovin. Vybíráme jen ty, které by pro vás mohly být nejzajímavější.

  • L‑Arginin – Tato aminokyselina se řadí mezi semiesenciální, není v dospělosti nutná. Aminokyselina Arginin je prekurzorem oxidu dusnatého. Arginin napomáhá při hojení ran (rekonvalescence po operacích) a podporuje posilování imunitního systému. Aminokyselina L‑arginin má vliv na vyplavování anabolického růstového hormonu. Růstový hormon poté stimuluje tvorbu lymfocytů. Podávání aminokyseliny L‑Arginin stimuluje rovněž plodnost mužů. U dospělých osob podávání L‑argininu podporuje tvorbu svalové hmoty a chrání játra před usazováním tuku. Denní optimální množství aminokyseliny L‑arginin je pro sportovce 1 500 mg. Aminokyselina by měla být suplementována po dobu minimálně 14‑ti dní.
  • L‑Taurine – Jedná se o semiesenciální aminokyselinu. Její název vychází z řeckého slova taurus, což znamená býk. Tato aminokyselina se objevuje pouze v mase a v mozku. Není zahrnut mezi dvacet základních aminokyselin vhodných a nutných pro lidskou výživu. Je vytvářen ze dvou aminokyselin – metioninu a cysteinu. Lze jej využit pro ochranu jater, včetně tvorby a metabolismu žlučových aminokyselin. V současné sportovní výživě se používá jako stimulující látka. Je obsažen v komerčních energetických nápojích (RedBull, Shock, Monster).
  • L‑Glutamin – Aminokyselina neesenciální, jedná se o amin kyseliny glutamové. Glutamin vzniká v organismu přirozeně, zejména ve svalové tkání. Poskytuje imunitním buňkám energii. Jedná se o anabolickou látku. Má vliv na snížení touhy po alkoholu, zmenšení úzkosti a zlepšení spánku. Je vhodné podávat dávku do 20 g glutaminu. V kulturistice se glutamin používá k odvrácení katabolismu v redukčních dietách a jako anabolická aminokyselina.

Dle mého názoru jsou aminokyseliny v samostatné - jednodruhové verzi použitelné pouze ve specifických obdobích, kdy je organismus zatěžován nepřiměřenými tréninkovými dávkami. Takové se v kondiční kulturistice a fitness objevují v období rýsování a ztráty tělesného tuku. V soutěžní kulturistice jsou použitelné jak v objemové přípravě, tak i právě v období ztráty tělesného tuku.

Zdroj: ACETO, Ch. Průvodce základy výživy. Muscle&fitness. 2009, č. 5, s. 16‑20. BROWN, J. Velký suplementový lup. Muscle&fitness. 2007, č. 8, s. 80‑82. CLARK, N. Sportovní výživa. 1. vyd. Praha: Grada, 2009, 352 s. ISBN 978‑80‑247‑2783‑7. FOŘT, P. Výživa (nejen) pro kulturisty. 3. vyd. Pardubice: Svět kulturistiky, 2006c1996, 241 s. ISBN 80‑864‑6219‑6.
 
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.